
Core Reactor 750W
| Electronic Loads | Chroma 63601-5 x2 Chroma 63600-2 Chroma 63640-80-80 x10 Chroma 63610-80-20 |
| AC Sources | Chroma 6530, APM SP300VAC4000W-P, GW Instek ASR-3500 |
| Power Analyzers | Rohde & Schwarz HMC8015 & NPA701 |
| Oscilloscopes | Picoscope 4444, Siglent SDS2104X PLUS |
| Sound Analyzer | Bruel & Kjaer 2270 G4 |
| Microphone | Bruel & Kjaer Type 4955-A |
| Temperature Logger | Picoscope TC-08 |
| Tachometer | UNI-T UT372 |
| Multimeters | Keysight 34465A |
| EMI Analyzer | TekBox TBMR-110M-EU |
| Isolation Transformer | 4kVA |
| UPS | FSP Champ Tower 3kVA, CyberPower OLS3000E 3kVA |
| Testing Methodology | Cybenetics PSU Test Protocol |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Efficiency (>1450 Load Combinations) | 88.766% | 90.883% |
| Efficiency Graphs | ![]() | ![]() |
| Average PF (>1450 Load Combinations) | 0.987 | 0.957 |
| 12V Step | - | |
| 5V/3.3V Step | - | |
| Standby Power Consumption | 0.0326W | 0.0471W |
| ErP Lot 3/6 Ready | ✓ | |
| (EU) No 617/2013 Compliance | ✓ | |
| Average Efficiency VSB | 79.178% | 78.845% |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Noise Rating (>1450 Load Combinations) | 26.12dBA | 25.05dBA |
| Noise Graphs | ![]() | ![]() |
| Efficiency With 10W (≤500W) or 2% (>500W) Load | 73.449% |
| Hold Up Time | 21.10ms |
| Power OK | 18.30ms |
| Power OK to DC Loss | 2.80ms |
| Test\Rail | +12V | 5V | 3.3V | 5VSB |
| 100ms | 0.000 | |||
| 10ms | 0.000 | |||
| 1ms | 0.000 | |||
| 0.1ms | 0.000 |
| Product Identification Details | |
| Brand | XPG |
| Model | Core Reactor 750W |
| OEM | Channel Well Technology |
| Serial Number | 4J3080248866 |
| Product Specifications | |
| Manufacturer | |
| Rated Voltage (Vrms) | 100-240 |
| Rated Current (Arms) | 10-5 |
| Rated Frequency (Hz) | 47-63 |
| Rated Power (W) | 750 |
| Operating Temperature (Continuous Full Load) (°C) | |
| Type | ATX12V |
| Cable Design | Fully Modular |
| Warranty | - |
| Cybenetics | |
| Dimensions (W x H x D) | |
| Weight | |
| Cooling | 120mm Fluid Dynamic Bearing Fan (HA1225H12F-Z) |
| Semi-Passive Operation | ✗ |
| Cybenetics Testing Information | |
| Lab ID | AD75001629 |
| Date of receipt | Mar 7, 2020 |
| Testing Date | Mar 27, 2020 |
| Report Issued Date | Jun 1, 2020 |
| Engineer Name | - |
| Authorized By the Laboratory Technical Manager | Aristeidis Bitziopoulos |
| Signature | ![]() |
| Modular Cables | ||||
| Description | Cable Count | Connector Count (Total) | Gauge | In Cable Capacitors |
| ATX connector 20+4 pin (650mm) | 1 | 1 | 16-20AWG | No |
| 4+4 pin EPS12V (650mm) | 2 | 2 | 16AWG | No |
| 6+2 pin PCIe (650mm+150mm) | 2 | 4 | 16-18AWG | No |
| 6+2 pin PCIe (650mm) | 2 | 2 | 16AWG | No |
| SATA (500mm+145mm+145mm+145mm) | 3 | 12 | 18AWG | No |
| 4-pin Molex (500mm+150mm+150mm+150mm) | 1 | 4 | 18AWG | No |
| AC Power Cord (1400mm) - C13 coupler | 1 | 1 | 18AWG | - |
| General Data | - |
| Manufacturer (OEM) | CWT |
| PCB Type | Double Sided |
| Primary Side | - |
| Transient Filter | 4x Y caps, 2x X caps, 2x CM chokes, 1x MOV |
| Inrush Protection | NTC Thermistor & Relay |
| Bridge Rectifier(s) | 2x GBU1506 (600V, 15A @ 100°C) |
| APFC MOSFETs | 2x On Semiconductor FCPF165N65S3L1 (650V, 12.3A @ 100°C, 0.165Ohm) &1x SPN5003 FET (for reduced no-load consumption) |
| APFC Boost Diode | 1x Power Integrations QH08TZ600 (600V, 8A @ 95°C) |
| Hold-up Cap(s) | 1x Nippon Chemi-Con (420V, 560uF, 2,000h @ 105°C, KMR) |
| Main Switchers | 2x On Semiconductor FCPF165N65S3L1 (650V, 12.3A @ 100°C, 0.165Ohm) |
| APFC Controller | Champion CM6500UNX |
| Resonant Controller | Champion CU6901V |
| Topology | Primary side: Half-Bridge & LLC converter Secondary side: Synchronous Rectification & DC-DC converters |
| Secondary Side | - |
| +12V MOSFETs | 6x International Rectifier IRFH7004PBF (40V, 164A @ 100°C, 1.4mOhm) |
| 5V & 3.3V | DC-DC Converters: 2x Excelliance Mos Corp EMB04N03HR (30V, 45A @ 100°C, 4mOhm) & 2x Excelliance Mos Corp EMB02N03HR (30V, 100A @ 100°C, 1.7mOhm) PWM Controllers: ANPEC APW7159C |
| Filtering Capacitors | Electrolytic: 8x Nippon Chemi-Con (4-10,000h @ 105°C, KY),1x Nippon Chemi-Con (1-5,000h @ 105°C, KZE), 2x Nichicon (2-5,000h @ 105°C, HD), 1x Nichicon (1,000h @ 105°C, VY) Polymer: 19x FPCAP, 6x United Chemi-Con |
| Supervisor IC | IN1S313I-SAG |
| Fan Model | Hang Hua HA1225H12F-Z (120mm, 12V, 0.58A, Fluid Dynamic Bearing Fan) |
| 5VSB Circuit | - |
| Rectifier | Silan Microelectronics SVF4N65RDTR FET (650V, 2.5A @ 100°C, 2.7Ohm) & 1x PS1045L SBR (45V, 10A) |
| Standby PWM Controller | On-Bright OB5282CP |
| Photos | ![]() | ![]() |
| Top side | Power specifications label |
F.1 General Statement
Measurement uncertainty associated with the reported results was evaluated and estimated in accordance with JCGM 100:2008 (Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement — GUM) and ISO/IEC 17025:2017, Clauses 7.6 and 7.2.
The uncertainty budget accounts for all significant identified contributors arising from the measurement process, instrumentation, test conditions, and operator interaction.
The reported expanded uncertainty U is obtained by multiplying the combined standard uncertainty uc by a coverage factor k = 2, corresponding to a confidence level of approximately 95 %, assuming a normal probability distribution.
Unless otherwise stated, the reported uncertainty applies only to the specific measurements performed and does not include long-term drift, aging effects, or future environmental changes.
F.2 Expanded Measurement Uncertainty by Measurement Type
| Measurement | Expanded Uncertainty U (k=2, norm) |
| Efficiency | ±0.18% |
| Timings | ±0.48ms |
| Power Excursions (Transient Response) | ±0.1V |
| Conducted EMI Emissions (150 kHz – 30 MHz) | ±2.35 dBμV |
| Noise Output | ±1.23 dB |