
Pylon 550W
| Electronic Loads | Chroma 63601-5 x2 Chroma 63600-2 Chroma 63640-80-80 x10 Chroma 63610-80-20 |
| AC Sources | Chroma 6530, APM SP300VAC4000W-P, GW Instek ASR-3500 |
| Power Analyzers | Rohde & Schwarz HMC8015 & NPA701 |
| Oscilloscopes | Picoscope 4444, Siglent SDS2104X PLUS |
| Sound Analyzer | Bruel & Kjaer 2270 G4 |
| Microphone | Bruel & Kjaer Type 4955-A |
| Temperature Logger | Picoscope TC-08 |
| Tachometer | UNI-T UT372 |
| Multimeters | Keysight 34465A |
| EMI Analyzer | TekBox TBMR-110M-EU |
| Isolation Transformer | 4kVA |
| UPS | FSP Champ Tower 3kVA, CyberPower OLS3000E 3kVA |
| Testing Methodology | Cybenetics PSU Test Protocol |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Efficiency (>1450 Load Combinations) | 84.938% | 87.136% |
| Efficiency Graphs | ![]() | ![]() |
| Average PF (>1450 Load Combinations) | 0.988 | 0.961 |
| 12V Step | - | |
| 5V/3.3V Step | - | |
| Standby Power Consumption | 0.0378W | 0.0772W |
| ErP Lot 3/6 Ready | ✓ | |
| (EU) No 617/2013 Compliance | ✓ | |
| Average Efficiency VSB | 79.801% | 78.382% |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Noise Rating (>1450 Load Combinations) | 31.89dBA | 30.29dBA |
| Noise Graphs | ![]() | ![]() |
| Efficiency With 10W (≤500W) or 2% (>500W) Load | 62.839% |
| Hold Up Time | 14.50ms |
| Power OK | 11.60ms |
| Power OK to DC Loss | 2.90ms |
| Test\Rail | +12V | 5V | 3.3V | 5VSB |
| 100ms | 0.000 | |||
| 10ms | 0.000 | |||
| 1ms | 0.000 | |||
| 0.1ms | 0.000 |
| Product Identification Details | |
| Brand | XPG |
| Model | Pylon 550W |
| OEM | Channel Well Technology |
| Serial Number | 4K3680396225 |
| Product Specifications | |
| Manufacturer | |
| Rated Voltage (Vrms) | 100-240 |
| Rated Current (Arms) | 8-4 |
| Rated Frequency (Hz) | 50-60 |
| Rated Power (W) | 550 |
| Operating Temperature (Continuous Full Load) (°C) | |
| Type | ATX12V |
| Cable Design | Fixed cables |
| Warranty | - |
| Cybenetics | |
| Dimensions (W x H x D) | |
| Weight | |
| Cooling | 120mm Fluid Dynamic Bearing Fan (HA1225H12F-Z) |
| Semi-Passive Operation | ✗ |
| Cybenetics Testing Information | |
| Lab ID | AD55001780 |
| Date of receipt | Jan 8, 2021 |
| Testing Date | Jan 20, 2021 |
| Report Issued Date | Jan 29, 2021 |
| Engineer Name | - |
| Authorized By the Laboratory Technical Manager | Aristeidis Bitziopoulos |
| Signature | ![]() |
| Native Cables | |||||
| Description | Cable Count | Connector Count (Total) | Gauge | In Cable Caps | |
| ATX connector 20+4 pin (660mm) | 1 | 1 | 18-22AWG | No | |
| 4+4 pinEPS12V (670mm) | 1 | 1 | 18AWG | No | |
| 6+2 pin PCIe (560mm+150mm) | 1 | 2 | 18AWG | No | |
| SATA (560mm+150mm+150mm) / 4-pin Molex (+150mm) | 1 | 3 / 1 | 18AWG | No | |
| SATA (560mm+150mm) / 4-pin Molex (+150mm) / FDD (+150mm) | 1 | 2 / 1 / 1 | 18-20AWG | No | |
| Modular Cables | |||||
| AC Power Cord (1420mm) - C13 coupler | 1 | 1 | 18AWG | - | |
| Photos | ![]() | ![]() |
| Top side | Power specifications label |
F.1 General Statement
Measurement uncertainty associated with the reported results was evaluated and estimated in accordance with JCGM 100:2008 (Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement — GUM) and ISO/IEC 17025:2017, Clauses 7.6 and 7.2.
The uncertainty budget accounts for all significant identified contributors arising from the measurement process, instrumentation, test conditions, and operator interaction.
The reported expanded uncertainty U is obtained by multiplying the combined standard uncertainty uc by a coverage factor k = 2, corresponding to a confidence level of approximately 95 %, assuming a normal probability distribution.
Unless otherwise stated, the reported uncertainty applies only to the specific measurements performed and does not include long-term drift, aging effects, or future environmental changes.
F.2 Expanded Measurement Uncertainty by Measurement Type
| Measurement | Expanded Uncertainty U (k=2, norm) |
| Efficiency | ±0.18% |
| Timings | ±0.48ms |
| Power Excursions (Transient Response) | ±0.1V |
| Conducted EMI Emissions (150 kHz – 30 MHz) | ±2.35 dBμV |
| Noise Output | ±1.23 dB |