
Cybercore 1300 Platinum
| Electronic Loads | Chroma 63601-5 x2 Chroma 63600-2 Chroma 63640-80-80 x10 Chroma 63610-80-20 |
| AC Sources | Chroma 6530, APM SP300VAC4000W-P, GW Instek ASR-3500 |
| Power Analyzers | Rohde & Schwarz HMC8015 & NPA701 |
| Oscilloscopes | Picoscope 4444, Siglent SDS2104X PLUS |
| Sound Analyzer | Bruel & Kjaer 2270 G4 |
| Microphone | Bruel & Kjaer Type 4955-A |
| Temperature Logger | Picoscope TC-08 |
| Tachometer | UNI-T UT372 |
| Multimeters | Keysight 34465A |
| EMI Analyzer | TekBox TBMR-110M-EU |
| Isolation Transformer | 4kVA |
| UPS | FSP Champ Tower 3kVA, CyberPower OLS3000E 3kVA |
| Testing Methodology | Cybenetics PSU Test Protocol |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Efficiency (>1450 Load Combinations) | 89.053% | 91.261% |
| Efficiency Graphs | ![]() | ![]() |
| Average PF (>1450 Load Combinations) | 0.985 | 0.954 |
| 12V Step | - | |
| 5V/3.3V Step | - | |
| Standby Power Consumption | 0.0206W | 0.0810W |
| ErP Lot 3/6 Ready | ✓ | |
| (EU) No 617/2013 Compliance | ✓ | |
| Average Efficiency VSB | 77.952% | 78.623% |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Noise Rating (>1450 Load Combinations) | 28.73dBA | 28.82dBA |
| Noise Graphs | ![]() | ![]() |
| Efficiency With 10W (≤500W) or 2% (>500W) Load | 70.911% |
| Hold Up Time | 17.70ms |
| Power OK | 16.70ms |
| Power OK to DC Loss | 1.00ms |
| Test\Rail | +12V | 5V | 3.3V | 5VSB |
| 100ms | 0.000 | |||
| 10ms | 0.000 | |||
| 1ms | 0.000 | |||
| 0.1ms | 0.000 |
| Product Identification Details | |
| Brand | XPG |
| Model | Cybercore 1300 Platinum |
| OEM | CWT |
| Serial Number | 4L4380001357 |
| Product Specifications | |
| Manufacturer | |
| Rated Voltage (Vrms) | 100-240 |
| Rated Current (Arms) | 15 |
| Rated Frequency (Hz) | 50-60 |
| Rated Power (W) | 1300 |
| Operating Temperature (Continuous Full Load) (°C) | |
| Type | ATX12V |
| Cable Design | Fully Modular |
| Warranty | |
| Cybenetics | |
| Dimensions (W x H x D) | |
| Weight | |
| Cooling | 120mm Double Ball Bearing Fan (D1225C12B6ZPAC7) |
| Semi-Passive Operation | ✓ |
| Cybenetics Testing Information | |
| Lab ID | AD13001990 |
| Date of receipt | Feb 9, 2022 |
| Testing Date | Mar 21, 2022 |
| Report Issued Date | Mar 21, 2022 |
| Engineer Name | - |
| Authorized By the Laboratory Technical Manager | Aristeidis Bitziopoulos |
| Signature | ![]() |
| Modular Cables | ||||
| Description | Cable Count | Connector Count (Total) | Gauge | In Cable Capacitors |
| ATX connector 20+4 pin (750mm) | 1 | 1 | 16-18AWG | No |
| 4+4 pin EPS12V (750mm) | 2 | 2 | 16AWG | No |
| 6+2 pin PCIe (750mm) | 6 | 6 | 16AWG | No |
| 6+2 pin PCIe (750mm+150mm) | 2 | 4 | 16-18AWG | No |
| SATA (600mm+150mm+150mm+150mm) | 4 | 16 | 18AWG | No |
| 4-pin Molex (600mm+150mm+150mm+150mm) | 2 | 8 | 18AWG | No |
| FDD Adapter (150mm) | 2 | 2 | 20AWG | No |
| General Data | - |
| Manufacturer (OEM) | CWT |
| PCB Type | Double Sided |
| Primary Side | - |
| Transient Filter | 6x Y caps, 2x X caps, 2x CM chokes, 1x MOV |
| Inrush Protection | NTC Thermistor SCK207R0 (7 Ohm) & Relay |
| Bridge Rectifier(s) | 2x Vishay LVB2560 (600V, 25A @ 105°C) |
| APFC MOSFETs | 2x On Semiconductor FCPF067N65S3 (650V, 28A @ 100°C, Rds(on): 0.067Ohm) & 1x Sync Power SPN5003 FET (for reduced no-load consumption) |
| APFC Boost Diode | 2x Infineon IDH10G65C6 (650V, 10A @ 140°C) |
| Bulk Cap(s) | 2x Nippon Chemi-Con (400V, 680uF each or 1360uF combined, 2,000h @ 105°C, KMW) |
| Main Switchers | 4x Alpha & Omega AOTF29S50 (500V, 18A @ 100°C, Rds(on): 0.15Ohm) |
| IC Driver | 2x Silicon Labs Si8233BD & 1x On Semiconductor NCP81071 |
| APFC MCU | 1x Texas Instrument UCD3138A |
| LLC Resonant MCU | 1x Texas Instrument UCD3138A |
| Topology | Primary side: Semi-Digital, Interleaved PFC, Full-Bridge & LLC converter Secondary side: Synchronous Rectification & DC-DC converters |
| Secondary Side | - |
| +12V MOSFETs | 8x Infineon BSC016N06NS (60V, 143A @ 100°C, Rds(on): 1.6mOhm) |
| 5V & 3.3V | DC-DC Converters |
| Filtering Capacitors | Electrolytic: 4x Nippon Chemi-Con (105°C,W), 2x Nippon Chemi-Con (2-5,000h @ 105°C, KZE), 4x Nippon Chemi-Con (4-10,000h @ 105°C, KY), 2x Rubycon (6-10,000h @ 105°C, ZLH), 1x Rubycon (4-10,000h @ 105°C, YXJ), 1x Rubycon (4-10,000h @ 105°C, YXF) Polymer: 36x FPCAP, 4x Nippon Chemi-Con |
| Supervisor IC | Weltrend WT7502R (OVP, UVP, SCP, PG) |
| Fan Model | XPG Nidec D1225C12B6ZPAC7 (120mm, 12V, 0.13A, Double Ball Bearing Fan) |
| 5VSB Circuit | - |
| Rectifier | 1x PS1045L (45V, 10A) SBR & 1x IPS ISD04N65A FET |
| Standby PWM Controller | On-Bright OB5282 |
| Photos | ![]() | ![]() |
| Top side | Power specifications label |
F.1 General Statement
Measurement uncertainty associated with the reported results was evaluated and estimated in accordance with JCGM 100:2008 (Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement — GUM) and ISO/IEC 17025:2017, Clauses 7.6 and 7.2.
The uncertainty budget accounts for all significant identified contributors arising from the measurement process, instrumentation, test conditions, and operator interaction.
The reported expanded uncertainty U is obtained by multiplying the combined standard uncertainty uc by a coverage factor k = 2, corresponding to a confidence level of approximately 95 %, assuming a normal probability distribution.
Unless otherwise stated, the reported uncertainty applies only to the specific measurements performed and does not include long-term drift, aging effects, or future environmental changes.
F.2 Expanded Measurement Uncertainty by Measurement Type
| Measurement | Expanded Uncertainty U (k=2, norm) |
| Efficiency | ±0.18% |
| Timings | ±0.48ms |
| Power Excursions (Transient Response) | ±0.1V |
| Conducted EMI Emissions (150 kHz – 30 MHz) | ±2.35 dBμV |
| Noise Output | ±1.23 dB |