
SP850
| Electronic Loads | Chroma 63601-5 x2 Chroma 63600-2 Chroma 63640-80-80 x10 Chroma 63610-80-20 |
| AC Sources | Chroma 6530, APM SP300VAC4000W-P, GW Instek ASR-3500 |
| Power Analyzers | Rohde & Schwarz HMC8015 & NPA701 |
| Oscilloscopes | Picoscope 4444, Siglent SDS2104X PLUS |
| Sound Analyzer | Bruel & Kjaer 2270 G4 |
| Microphone | Bruel & Kjaer Type 4955-A |
| Temperature Logger | Picoscope TC-08 |
| Tachometer | UNI-T UT372 |
| Multimeters | Keysight 34465A |
| EMI Analyzer | TekBox TBMR-110M-EU |
| Isolation Transformer | 4kVA |
| UPS | FSP Champ Tower 3kVA, CyberPower OLS3000E 3kVA |
| Testing Methodology | Cybenetics PSU Test Protocol |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Efficiency (>1450 Load Combinations) | 89.825% | 91.870% |
| Efficiency Graphs | ![]() | ![]() |
| Average PF (>1450 Load Combinations) | 0.992 | 0.970 |
| 12V Step | - | |
| 5V/3.3V Step | - | |
| Standby Power Consumption | 0.0551W | 0.0995W |
| ErP Lot 3/6 Ready | ✓ | |
| (EU) No 617/2013 Compliance | ✓ | |
| Average Efficiency VSB | 82.273% | 80.895% |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Noise Rating (>1450 Load Combinations) | 37.16dBA | 37.21dBA |
| Noise Graphs | ![]() | ![]() |
| Efficiency With 10W (≤500W) or 2% (>500W) Load | 72.506% |
| Hold Up Time | 16.50ms |
| Power OK | 14.90ms |
| Power OK to DC Loss | 1.60ms |
| Test\Rail | +12V | 5V | 3.3V | 5VSB |
| 100ms | 11.796 | 4.984 | 3.308 | 4.980 |
| 10ms | 0.000 | |||
| 1ms | 0.000 | |||
| 0.1ms | 0.000 |
| Product Identification Details | |
| Brand | Lian Li |
| Model | SP850 |
| OEM | Helly Technology |
| Serial Number | G89SP850BY220700290 |
| Product Specifications | |
| Manufacturer | |
| Rated Voltage (Vrms) | 100-240 |
| Rated Current (Arms) | 10 |
| Rated Frequency (Hz) | 60-50 |
| Rated Power (W) | 850 |
| Operating Temperature (Continuous Full Load) (°C) | |
| Type | SFX |
| Cable Design | Fully Modular |
| Warranty | - |
| Cybenetics | |
| Dimensions (W x H x D) | |
| Weight | |
| Cooling | 92mm Double Ball Bearing Fan (D92LH-12B) |
| Semi-Passive Operation | ✓ |
| Cybenetics Testing Information | |
| Lab ID | LL85002081 |
| Date of receipt | Jul 24, 2022 |
| Testing Date | Oct 27, 2022 |
| Report Issued Date | Oct 27, 2022 |
| DUT Notes | Problem in the APFC input X-cap under high operati |
| Engineer Name | - |
| Authorized By the Laboratory Technical Manager | Aristeidis Bitziopoulos |
| Signature | ![]() |
| Modular Cables | ||||
| Description | Cable Count | Connector Count (Total) | Gauge | In Cable Capacitors |
| ATX connector 20+4 pin (300mm) | 1 | 1 | 16-20AWG | No |
| 4+4 pin EPS12V (600mm) | 2 | 2 | 16AWG | No |
| 6+2 pin PCIe (400mm+125mm) | 1 | 2 | 18AWG | No |
| 6+2 pin PCIe (400mm) | 1 | 1 | 18AWG | No |
| 12 pin PCIe (400mm) | 1 | 1 | 16AWG | No |
| SATA (120mm+120mm+120mm+120mm) | 2 | 8 | 18AWG | No |
| 4-pin Molex (120mm+120mm+120mm+120mm) | 1 | 4 | 18AWG | No |
| AC Power Cord (1390mm) - C13 coupler | 1 | 1 | 18AWG | - |
| General Data | - |
| Manufacturer (OEM) | Helly |
| PCB Type | Double Sided |
| Primary Side | - |
| Transient Filter | 2x Y caps, 2x SMD-Y caps, 2x X caps, 2x CM chokes, 1x MOV |
| Inrush Protection | NTC Thermistor 10D-11 (10 Ohm) & 1x Sanrise Tech SRC60R075BS (600V, 21.5A @ 125°C, Rds(on): 0.075Ohm) |
| Bridge Rectifier(s) | 2x |
| APFC MOSFETs | 2x Oriental Semiconductor (600V, 22.8A @ 100°C, Rds(on): 0.099Ohm) |
| APFC Boost Diode | 1x G3S06510A (650V, 10A) |
| Bulk Cap(s) | 1x Rubycon (420V, 550uF, 3,000h @ 105°C, MXK) |
| Main Switchers | 2x |
| APFC Controller | Champion CM6502UHHX |
| Resonant Controller | Champion CM6901T6X |
| Topology | Primary side: APFC, Half-Bridge & LLC converter Secondary side: Synchronous Rectification & DC-DC converters |
| Secondary Side | - |
| +12V MOSFETs | 6x G013N04G |
| 5V & 3.3V | DC-DC Converters: 4x 3NA3R4 PWM Controller(s): ANPEC APW7159C |
| Filtering Capacitors | Electrolytic: 2x Nippon Chemi-Con (4-10,000h @ 105°C, KY), 1x Rubycon (4-10,000h @ 105°C, YXJ) Polymer: 22x no info |
| Supervisor IC | Grenergy GR8313 (OVP, UVP, PG) |
| Fan Model | Yate Loon D92LH-12B (92mm, 12V, 0.60A, Double Ball Bearing Fan) |
| 5VSB Circuit | - |
| Rectifier | 1x 45R20S |
| Standby PWM Controller | Excelliance MOS EM8569C |
| Photos | ![]() | ![]() |
| Top side | Power specifications label |
F.1 General Statement
Measurement uncertainty associated with the reported results was evaluated and estimated in accordance with JCGM 100:2008 (Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement — GUM) and ISO/IEC 17025:2017, Clauses 7.6 and 7.2.
The uncertainty budget accounts for all significant identified contributors arising from the measurement process, instrumentation, test conditions, and operator interaction.
The reported expanded uncertainty U is obtained by multiplying the combined standard uncertainty uc by a coverage factor k = 2, corresponding to a confidence level of approximately 95 %, assuming a normal probability distribution.
Unless otherwise stated, the reported uncertainty applies only to the specific measurements performed and does not include long-term drift, aging effects, or future environmental changes.
F.2 Expanded Measurement Uncertainty by Measurement Type
| Measurement | Expanded Uncertainty U (k=2, norm) |
| Efficiency | ±0.18% |
| Timings | ±0.48ms |
| Power Excursions (Transient Response) | ±0.1V |
| Conducted EMI Emissions (150 kHz – 30 MHz) | ±2.35 dBμV |
| Noise Output | ±1.23 dB |