
Fusion 1600W Titanium
| Electronic Loads | Chroma 63601-5 x2 Chroma 63600-2 Chroma 63640-80-80 x10 Chroma 63610-80-20 |
| AC Sources | Chroma 6530, APM SP300VAC4000W-P, GW Instek ASR-3500 |
| Power Analyzers | Rohde & Schwarz HMC8015 & NPA701 |
| Oscilloscopes | Picoscope 4444, Siglent SDS2104X PLUS |
| Sound Analyzer | Bruel & Kjaer 2270 G4 |
| Microphone | Bruel & Kjaer Type 4955-A |
| Temperature Logger | Picoscope TC-08 |
| Tachometer | UNI-T UT372 |
| Multimeters | Keysight 34465A |
| EMI Analyzer | TekBox TBMR-110M-EU |
| Isolation Transformer | 4kVA |
| UPS | FSP Champ Tower 3kVA, CyberPower OLS3000E 3kVA |
| Testing Methodology | Cybenetics PSU Test Protocol |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Efficiency (>1450 Load Combinations) | 91.377% | 93.220% |
| Efficiency Graphs | ![]() | ![]() |
| Average PF (>1450 Load Combinations) | 0.990 | 0.974 |
| 12V Step | - | |
| 5V/3.3V Step | - | |
| Standby Power Consumption | 0.0471W | 0.3492W |
| ErP Lot 3/6 Ready | ✓ | |
| (EU) No 617/2013 Compliance | ✓ | |
| Average Efficiency VSB | 83.949% | 81.297% |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Noise Rating (>1450 Load Combinations) | 31.82dBA | 31.79dBA |
| Noise Graphs | ![]() | ![]() |
| Efficiency With 10W (≤500W) or 2% (>500W) Load | 77.754% |
| Hold Up Time | 20.60ms |
| Power OK | 18.00ms |
| Power OK to DC Loss | 2.60ms |
| Test\Rail | +12V | 5V | 3.3V | 5VSB |
| 100ms | 11.895 | 5.061 | 3.309 | 5.025 |
| 10ms | 11.555 | 5.015 | 3.256 | 5.009 |
| 1ms | 11.335 | 4.997 | 3.233 | 5.000 |
| 0.1ms | 11.207 | 4.984 | 3.216 | 4.999 |
| Product Identification Details | |
| Brand | XPG |
| Model | Fusion 1600W Titanium |
| OEM | Delta Electronics |
| Serial Number | |
| Product Specifications | |
| Manufacturer | |
| Rated Voltage (Vrms) | 115-240 |
| Rated Current (Arms) | 15-8 |
| Rated Frequency (Hz) | 47-63 |
| Rated Power (W) | 1600 |
| Operating Temperature (Continuous Full Load) (°C) | |
| Type | ATX12V |
| Cable Design | Fully Modular |
| Warranty | |
| Cybenetics | |
| Dimensions (W x H x D) | |
| Weight | |
| Cooling | 135mm Double Ball Bearing Fan (HA13525H12SB-Z) |
| Semi-Passive Operation | ✓ |
| Cybenetics Testing Information | |
| Lab ID | AD16002181 |
| Date of receipt | May 11, 2023 |
| Testing Date | May 19, 2023 |
| Report Issued Date | May 19, 2023 |
| Engineer Name | - |
| Authorized By the Laboratory Technical Manager | Aristeidis Bitziopoulos |
| Signature | ![]() |
| Modular Cables | ||||
| Description | Cable Count | Connector Count (Total) | Gauge | In Cable Capacitors |
| ATX connector 20+4 pin (640mm) | 1 | 1 | 18AWG | No |
| 4+4 pin EPS12V (750mm) | 2 | 2 | 16AWG | No |
| 6+2 pin PCIe (650mm) | 6 | 6 | 16-18AWG | No |
| 2x 6+2 pin PCIe (650mm) | 2 | 4 | 16-18AWG | No |
| 12+4 pin PCIe (650mm) (600W) | 2 | 2 | 16-28AWG | No |
| SATA (550mm+150mm+150mm+150mm) | 3 | 12 | 18AWG | No |
| 4-pin Molex (550mm+150mm+150mm+150mm) | 1 | 4 | 18AWG | No |
| FDD Adapter (150mm) | 2 | 2 | 20AWG | No |
| Overclocking Cable (550mm) | 1 | 1 | 20AWG | No |
| USB to Motherboard Header Cable (750mm) | 1 | 1 | 26AWG | No |
| General Data | |
| Manufacturer (OEM) | Delta Electronics |
| PCB Type | Double Sided |
| Primary Side | |
| Transient Filter | 6x Y caps, 4x X caps, 2x CM chokes, 4x TVS Diode, 1x MOV |
| Inrush Protection | 1x NTC Thermistor SCK-0512 (5 Ohm) & Relay |
| Rectifier(s) (Standby Mode) | 2x Taiwan Semiconductor S8JC (600V, 8A @ 75°C) |
| Totem-Pole MOSFETs (HEMTs) | 4x Infineon IGT60R070D1 GaN (600V, 20A @ 100°C, Rds(on): 0.07Ohm) |
| Totem-Pole Driver(s) | 4x Infineon 1EDB7275F |
| Totem-Pole PFC MOSFETs | 2x Infineon IPDQ60R010S7 (600V, 50A @ 140°C, Rds(on): 0.01Ohm) |
| Totem-Pole PFC Driver(s) | 2x Skyworks Si8273AB & 1x Champion CM03AX (Phantom Power Remover) |
| Bulk Cap(s) | 2x Rubycon (450V, 820uF each or 1,640uF combined, 3,000h @ 105°C, MXK) |
| Main Switchers | 4x ANCORA E6007PD020 GaN FET (650V, 24.2A @ 100°C, Rds(on): 0.089Ohm) |
| IC Driver(s) | 2x Skyworks Si8238AD |
| MCUs | Texas Instrument TMS320F280049CPM & Microchip dsPIC33CH256MP206 |
| Topology | Primary side: Digital Totem-Pole Bridgeless PFC, Full-Bridge & LLC converter Secondary side: Synchronous Rectification & DC-DC converters |
| Secondary Side | |
| +12V MOSFETs | no info |
| 5V & 3.3V | DC-DC Converters: 4x Alpha & Omega AONS36303 (30V, 52A @ 100°C, Rds(on): 3.28mOhm) PWM Controller(s): no info |
| Filtering Capacitors | Polymer: 6x Nippon Chemi-Con, 1x APAQ, 23x no info |
| Supervisor IC | no info |
| Fan Controller | STMicroelectronics STM32G474 |
| Fan Model | Hong Hua HA13525H12SB-Z (135mm, 12V, 0.50A, Double Ball Bearing Fan) |
| 5VSB Circuit | |
| Rectifier | 1x STMicroelectronics STD10LN80K5 (800V, 5A @ 100°C, Rds(on): 0.63Ohm) & 1x STMicroelectronics STD100N10F7 (100V, 62A @ 100°C, Rds(on): 8mOhm) |
| Standby PWM Controller | Leadtrend LD5762E |
| Photos | ![]() | ![]() |
| Top side | Power specifications label |
F.1 General Statement
Measurement uncertainty associated with the reported results was evaluated and estimated in accordance with JCGM 100:2008 (Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement — GUM) and ISO/IEC 17025:2017, Clauses 7.6 and 7.2.
The uncertainty budget accounts for all significant identified contributors arising from the measurement process, instrumentation, test conditions, and operator interaction.
The reported expanded uncertainty U is obtained by multiplying the combined standard uncertainty uc by a coverage factor k = 2, corresponding to a confidence level of approximately 95 %, assuming a normal probability distribution.
Unless otherwise stated, the reported uncertainty applies only to the specific measurements performed and does not include long-term drift, aging effects, or future environmental changes.
F.2 Expanded Measurement Uncertainty by Measurement Type
| Measurement | Expanded Uncertainty U (k=2, norm) |
| Efficiency | ±0.18% |
| Timings | ±0.48ms |
| Power Excursions (Transient Response) | ±0.1V |
| Conducted EMI Emissions (150 kHz – 30 MHz) | ±2.35 dBμV |
| Noise Output | ±1.23 dB |