
Core Reactor II 650W
| Electronic Loads | Chroma 63601-5 x2 Chroma 63600-2 Chroma 63640-80-80 x10 Chroma 63610-80-20 |
| AC Sources | Chroma 6530, APM SP300VAC4000W-P, GW Instek ASR-3500 |
| Power Analyzers | Rohde & Schwarz HMC8015 & NPA701 |
| Oscilloscopes | Picoscope 4444, Siglent SDS2104X PLUS |
| Sound Analyzer | Bruel & Kjaer 2270 G4 |
| Microphone | Bruel & Kjaer Type 4955-A |
| Temperature Logger | Picoscope TC-08 |
| Tachometer | UNI-T UT372 |
| Multimeters | Keysight 34465A |
| EMI Analyzer | TekBox TBMR-110M-EU |
| Isolation Transformer | 4kVA |
| UPS | FSP Champ Tower 3kVA, CyberPower OLS3000E 3kVA |
| Testing Methodology | Cybenetics PSU Test Protocol |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Efficiency (>1450 Load Combinations) | 89.118% | 90.934% |
| Efficiency Graphs | ![]() | ![]() |
| Average PF (>1450 Load Combinations) | 0.988 | 0.951 |
| 12V Step | - | |
| 5V/3.3V Step | - | |
| Standby Power Consumption | 0.0398W | 0.0695W |
| ErP Lot 3/6 Ready | ✓ | |
| (EU) No 617/2013 Compliance | ✓ | |
| Average Efficiency VSB | 79.332% | 78.501% |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Noise Rating (>1450 Load Combinations) | 31.57dBA | 32.41dBA |
| Noise Graphs | ![]() | ![]() |
| Efficiency With 10W (≤500W) or 2% (>500W) Load | 73.200% |
| Hold Up Time | 22.20ms |
| Power OK | 19.20ms |
| Power OK to DC Loss | 3.00ms |
| Test\Rail | +12V | 5V | 3.3V | 5VSB |
| 100ms | 11.992 | 5.037 | 3.302 | 5.054 |
| 10ms | 11.870 | 5.023 | 3.288 | 5.036 |
| 1ms | 11.816 | 5.019 | 3.281 | 5.029 |
| 0.1ms | 11.715 | 5.005 | 3.265 | 5.010 |
| Product Identification Details | |
| Brand | XPG |
| Model | Core Reactor II 650W |
| OEM | Channel Well Technology |
| Serial Number | 4N1680813753 |
| Product Specifications | |
| Manufacturer | |
| Rated Voltage (Vrms) | 100-240 |
| Rated Current (Arms) | 10-5 |
| Rated Frequency (Hz) | 47-63 |
| Rated Power (W) | 650 |
| Operating Temperature (Continuous Full Load) (°C) | |
| Type | ATX12V |
| Cable Design | Fully Modular |
| Warranty | - |
| Cybenetics | |
| Dimensions (W x H x D) | |
| Weight | |
| Cooling | 120mm Fluid Dynamic Bearing Fan (HA1225H12F-Z) |
| Semi-Passive Operation | ✗ |
| Cybenetics Testing Information | |
| Lab ID | AD65002218 |
| Date of receipt | Jul 25, 2023 |
| Testing Date | Aug 24, 2023 |
| Report Issued Date | Aug 25, 2023 |
| Engineer Name | - |
| Authorized By the Laboratory Technical Manager | Aristeidis Bitziopoulos |
| Signature | ![]() |
| Modular Cables | ||||
| Description | Cable Count | Connector Count (Total) | Gauge | In Cable Capacitors |
| ATX connector 20+4 pin (640mm) | 1 | 1 | 16-20AWG | No |
| 8 pin EPS12V (650mm) / 4+4 pin EPS12V (+150mm) | 1 | 2 | 16-18AWG | No |
| 6+2 pin PCIe (650mm+150mm) | 2 | 4 | 16-18AWG | No |
| 12+4 pin PCIe (650mm) (600W) | 1 | 1 | 16-24AWG | No |
| SATA (500mm+150mm+150mm+150mm) | 2 | 8 | 18AWG | No |
| 4-pin Molex (500mm+150mm+150mm+150mm) | 1 | 4 | 18AWG | No |
| AC Power Cord (1400mm) - C13 coupler | 1 | 1 | 18AWG | - |
| Photos | ![]() | ![]() |
| Top side | Power specifications label |
F.1 General Statement
Measurement uncertainty associated with the reported results was evaluated and estimated in accordance with JCGM 100:2008 (Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement — GUM) and ISO/IEC 17025:2017, Clauses 7.6 and 7.2.
The uncertainty budget accounts for all significant identified contributors arising from the measurement process, instrumentation, test conditions, and operator interaction.
The reported expanded uncertainty U is obtained by multiplying the combined standard uncertainty uc by a coverage factor k = 2, corresponding to a confidence level of approximately 95 %, assuming a normal probability distribution.
Unless otherwise stated, the reported uncertainty applies only to the specific measurements performed and does not include long-term drift, aging effects, or future environmental changes.
F.2 Expanded Measurement Uncertainty by Measurement Type
| Measurement | Expanded Uncertainty U (k=2, norm) |
| Efficiency | ±0.18% |
| Timings | ±0.48ms |
| Power Excursions (Transient Response) | ±0.1V |
| Conducted EMI Emissions (150 kHz – 30 MHz) | ±2.35 dBμV |
| Noise Output | ±1.23 dB |