
KYBER 750
| Electronic Loads | Chroma 63601-5 x2 Chroma 63600-2 Chroma 63640-80-80 x10 Chroma 63610-80-20 |
| AC Sources | Chroma 6530, APM SP300VAC4000W-P, GW Instek ASR-3500 |
| Power Analyzers | Rohde & Schwarz HMC8015 & NPA701 |
| Oscilloscopes | Picoscope 4444, Siglent SDS2104X PLUS |
| Sound Analyzer | Bruel & Kjaer 2270 G4 |
| Microphone | Bruel & Kjaer Type 4955-A |
| Temperature Logger | Picoscope TC-08 |
| Tachometer | UNI-T UT372 |
| Multimeters | Keysight 34465A |
| EMI Analyzer | TekBox TBMR-110M-EU |
| Isolation Transformer | 4kVA |
| UPS | FSP Champ Tower 3kVA, CyberPower OLS3000E 3kVA |
| Testing Methodology | Cybenetics PSU Test Protocol |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Efficiency (>1450 Load Combinations) | 88.915% | 91.051% |
| Efficiency Graphs | ![]() | ![]() |
| Average PF (>1450 Load Combinations) | 0.977 | 0.932 |
| 12V Step | - | |
| 5V/3.3V Step | - | |
| Standby Power Consumption | 0.0449W | 0.0999W |
| ErP Lot 3/6 Ready | ✓ | |
| (EU) No 617/2013 Compliance | ✓ | |
| Average Efficiency VSB | 79.117% | 78.933% |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Noise Rating (>1450 Load Combinations) | 29.50dBA | 29.00dBA |
| Noise Graphs | ![]() | ![]() |
| Efficiency With 10W (≤500W) or 2% (>500W) Load | 65.565% |
| Hold Up Time | 15.30ms |
| Power OK | 13.70ms |
| Power OK to DC Loss | 1.60ms |
| Test\Rail | +12V | 5V | 3.3V | 5VSB |
| 100ms | 11.925 | 4.968 | 3.251 | 4.961 |
| 10ms | 11.685 | 4.939 | 3.215 | 4.923 |
| 1ms | 11.582 | 4.927 | 3.199 | 4.932 |
| 0.1ms | 11.468 | 4.911 | 3.180 | 4.932 |
| Product Identification Details | |
| Brand | XPG |
| Model | KYBER 750 |
| OEM | CWT |
| Serial Number | 4N1581013144 |
| Product Specifications | |
| Manufacturer | |
| Rated Voltage (Vrms) | 100-240 |
| Rated Current (Arms) | 10 |
| Rated Frequency (Hz) | 47-63 |
| Rated Power (W) | 750 |
| Operating Temperature (Continuous Full Load) (°C) | |
| Type | ATX12V |
| Cable Design | Fixed cables |
| Warranty | |
| Cybenetics | |
| Dimensions (W x H x D) | |
| Weight | |
| Cooling | 120mm Fluid Dynamic Bearing Fan (DF1202512FDHN) |
| Semi-Passive Operation | ✗ |
| Cybenetics Testing Information | |
| Lab ID | AD75002221 |
| Date of receipt | Aug 3, 2023 |
| Testing Date | Aug 17, 2023 |
| Report Issued Date | Aug 18, 2023 |
| Engineer Name | - |
| Authorized By the Laboratory Technical Manager | Aristeidis Bitziopoulos |
| Signature | ![]() |
| Captive Cables | ||||
| Description | Cable Count | Connector Count (Total) | Gauge | In Cable Capacitors |
| ATX connector 20+4 pin (650mm) | 1 | 1 | 18-20AWG | No |
| 8 pin EPS12V (670mm) / 4+4 EPS12V (150mm) | 1 | 1 / 1 | 18AWG | No |
| 6+2 pin PCIe (600mm+150mm) | 1 | 2 | 18AWG | No |
| 12+4 pin PCIe (600mm) (600W) | 1 | 1 | 16-26AWG | No |
| SATA (450mm+150mm+150mm) / 4-pin Molex (150mm) | 2 | 6 / 2 | 18AWG | No |
| Modular Cables | ||||
| AC Power Cord (1400mm) - C13 coupler | 1 | 1 | 18AWG | - |
| General Data | - |
| Manufacturer (OEM) | CWT |
| PCB Type | Single-Side |
| Primary Side | - |
| Transient Filter | 2x Y caps, 2x X caps, 2x CM chokes, 1x MOV |
| Inrush Protection | NTC Thermistor SCK-056 5Ohm & Relay |
| Bridge Rectifier(s) | 1x GBU15005 (600V, 15A @ 100°C) |
| APFC MOSFETs | 2x Wayon WML28N50C4 (500V, 16A , Rds(on): 0.125Ohm) & 1x Syncpower SPN5003 FET (for reduced the no-load consumption) |
| APFC Boost Diode | 1x CRMICRO CRXI06D065G2(600V, 6A @ 167°C) |
| Bulk Cap(s) | 1x Teapo (400V, 560uF, 2000h @ 85°C, LH) |
| Main Switchers | 4x Silan Microelectroinics SVF20N50F (500V, 12.6A @ 100°C, Rds(on): 0.27Ohm) |
| APFC Controller | 1x Champion CM6500UNX |
| Resonant Controller | Champion CM6901X |
| Topology | Primary side: APFC, Full-Bridge & LLC converter Secondary side: Synchronous Rectification & DC-DC converters |
| Secondary Side | - |
| +12V MOSFETs | 6x Infineon BSC014N04LS (40V, 100A @ 100°C, Rds(on): 1.4mOhm) |
| 5V & 3.3V | DC-DC Converters: 4x InfineonSPN3006 (30V, 57A @ 100°C, Rds(on): 5.5mOhm) PWM Controller(s): APW7159C |
| Filtering Capacitors | Electrolytic: 11x Chengx (2-3,000h @ 105°C ,GR) Polymer: 14x CapXon |
| Supervisor IC | IN1S313I-DAG |
| Fan Model | Martech DF1202512FDHN (120mm, 12V, 0.42A, Fluid Dynamic Bearing Fan) |
| 5VSB Circuit | - |
| Standby PWM Controller | Power Integrations TNY290 |
| Photos | ![]() | ![]() |
| Top side | Power specifications label |
F.1 General Statement
Measurement uncertainty associated with the reported results was evaluated and estimated in accordance with JCGM 100:2008 (Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement — GUM) and ISO/IEC 17025:2017, Clauses 7.6 and 7.2.
The uncertainty budget accounts for all significant identified contributors arising from the measurement process, instrumentation, test conditions, and operator interaction.
The reported expanded uncertainty U is obtained by multiplying the combined standard uncertainty uc by a coverage factor k = 2, corresponding to a confidence level of approximately 95 %, assuming a normal probability distribution.
Unless otherwise stated, the reported uncertainty applies only to the specific measurements performed and does not include long-term drift, aging effects, or future environmental changes.
F.2 Expanded Measurement Uncertainty by Measurement Type
| Measurement | Expanded Uncertainty U (k=2, norm) |
| Efficiency | ±0.18% |
| Timings | ±0.48ms |
| Power Excursions (Transient Response) | ±0.1V |
| Conducted EMI Emissions (150 kHz – 30 MHz) | ±2.35 dBμV |
| Noise Output | ±1.23 dB |