
Core Reactor II 1200W
| Electronic Loads | Chroma 63601-5 x2 Chroma 63600-2 Chroma 63640-80-80 x10 Chroma 63610-80-20 |
| AC Sources | Chroma 6530, APM SP300VAC4000W-P, GW Instek ASR-3500 |
| Power Analyzers | Rohde & Schwarz HMC8015 & NPA701 |
| Oscilloscopes | Picoscope 4444, Siglent SDS2104X PLUS |
| Sound Analyzer | Bruel & Kjaer 2270 G4 |
| Microphone | Bruel & Kjaer Type 4955-A |
| Temperature Logger | Picoscope TC-08 |
| Tachometer | UNI-T UT372 |
| Multimeters | Keysight 34465A |
| EMI Analyzer | TekBox TBMR-110M-EU |
| Isolation Transformer | 4kVA |
| UPS | FSP Champ Tower 3kVA, CyberPower OLS3000E 3kVA |
| Testing Methodology | Cybenetics PSU Test Protocol |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Efficiency (>1450 Load Combinations) | 89.237% | 91.489% |
| Efficiency Graphs | ![]() | ![]() |
| Average PF (>1450 Load Combinations) | 0.985 | 0.963 |
| 12V Step | - | |
| 5V/3.3V Step | - | |
| Standby Power Consumption | 0.0350W | 0.1545W |
| ErP Lot 3/6 Ready | ✓ | |
| (EU) No 617/2013 Compliance | ✓ | |
| Average Efficiency VSB | 78.333% | 76.374% |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Noise Rating (>1450 Load Combinations) | 35.15dBA | 35.17dBA |
| Noise Graphs | ![]() | ![]() |
| Efficiency With 10W (≤500W) or 2% (>500W) Load | 76.370% |
| Hold Up Time | 21.70ms |
| Power OK | 19.10ms |
| Power OK to DC Loss | 2.60ms |
| Test\Rail | +12V | 5V | 3.3V | 5VSB |
| 100ms | 11.874 | 5.006 | 3.309 | 4.995 |
| 10ms | 11.581 | 4.968 | 3.240 | 4.920 |
| 1ms | 11.460 | 4.951 | 3.210 | 4.887 |
| 0.1ms | 11.343 | 4.936 | 3.183 | 4.857 |
| Product Identification Details | |
| Brand | XPG |
| Model | Core Reactor II 1200W |
| OEM | Channel Well Technology |
| Serial Number | |
| Product Specifications | |
| Manufacturer | |
| Rated Voltage (Vrms) | 100-240 |
| Rated Current (Arms) | 15 |
| Rated Frequency (Hz) | 50-60 |
| Rated Power (W) | 1200 |
| Operating Temperature (Continuous Full Load) (°C) | |
| Type | ATX12V |
| Cable Design | Fully Modular |
| Warranty | |
| Cybenetics | |
| Dimensions (W x H x D) | |
| Weight | |
| Cooling | 135mm Fluid Dynamic Bearing Fan (HA13525H12SF-Z) |
| Semi-Passive Operation | ✗ |
| Cybenetics Testing Information | |
| Lab ID | AD12002298 |
| Date of receipt | Nov 17, 2023 |
| Testing Date | Dec 2, 2023 |
| Report Issued Date | Dec 4, 2023 |
| Engineer Name | - |
| Authorized By the Laboratory Technical Manager | Aristeidis Bitziopoulos |
| Signature | ![]() |
| Modular Cables | ||||
| Description | Cable Count | Connector Count (Total) | Gauge | In Cable Capacitors |
| ATX connector 20+4 pin (640mm) | 1 | 1 | 16-20AWG | No |
| 4+4 pin EPS12V (650mm) | 2 | 2 | 16AWG | No |
| 6+2 pin PCIe (650mm+150mm) | 3 | 6 | 16-18AWG | No |
| 2x 6+2 pin PCIe (550mm) | 1 | 2 | 16AWG | No |
| 12+4 pin PCIe (650mm) (600W) | 1 | 1 | 16-24AWG | No |
| SATA (500mm+150mm+150mm) / 4-pin Molex (+150mm) | 3 | 9 / 3 | 18AWG | No |
| AC Power Cord (1410mm) - C13 coupler | 1 | 1 | 14AWG | - |
| General Data | - |
| Manufacturer (OEM) | CWT |
| PCB Type | Double-Sided |
| Primary Side | - |
| Transient Filter | 4x Y caps, 2x X caps, 2x CM chokes, 1x MOV |
| Inrush Protection | NTC Thermistor SCK-207R0 (7Ohm @25°C) & Relay |
| Bridge Rectifier(s) | 2x WB2560M |
| APFC MOSFETs | 3x TF095A60 (600V, 38A) & 1x Sync Power SPN5003 (500V, 20mA @ 70°C, Rds(on): 250Ohm) (for no load consumption) |
| APFC Boost Diode | 1x ON Semiconductor 1N13AT (650V, 16A @ 135°C) |
| Bulk Cap(s) | 1x Nippon Chemi-Con (400V, 470uF, 2000h @ 105°C, KMW) & 1x Nichicon (400V, 820uF, 2000h @ 105°C, GL) |
| Main Switchers | 2x Infineon 6R099P6 (650V, 24A @ 100°C, Rds(on): 0.99Ohm) |
| APFC Controller | Champion CM6500UNX |
| Resonant Controller | Champion CM6901T6 |
| Topology | Primary side: APFC, Half-Bridge & LLC converter Secondary side: Synchronous Rectification & DC-DC converters |
| Secondary Side | - |
| +12V MOSFETs | 10x Infineon BSC014N04LS (40V, 100A @ 100°C, Rds(on): 1.4mOhm) |
| 5V & 3.3V | DC-DC Converters: 2x Excelliance MOS EMB04N03A (30V, 55A @ 100°C, Rds(on): 4mOhm) & 2x UBIQ QN3107M6N (30V, 70A @ 100°C, Rds(on): 2.6mOhm) PWM Controllers: uP3861P |
| Filtering Capacitors | Electrolytic: 4x Nippon Chemi-Con (4-10,000 @ 105°C, W), 1x Nippon Chemi-Con (2-5,000 @ 105°C, KZE, 2x Rubycon (3-6,000 @ 105°C, YXG), 1x Nichicon (6,0000 @ 105°C, HV), Polymer: 31x Caps |
| Supervisor IC | Weltrend WT7502R (OVP, UVP, SCP, PG) |
| Fan Model | Hong Hua HA13525H12SF-Z (135mm, 12V, 0.5A, Fluid Dynamic Bearing Fan) |
| 5VSB Circuit | - |
| Rectifier | ES1DF (200V ,1A ) |
| Standby PWM Controller | OB2365 |
| Photos | ![]() | ![]() |
| Top side | Power specifications label |
F.1 General Statement
Measurement uncertainty associated with the reported results was evaluated and estimated in accordance with JCGM 100:2008 (Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement — GUM) and ISO/IEC 17025:2017, Clauses 7.6 and 7.2.
The uncertainty budget accounts for all significant identified contributors arising from the measurement process, instrumentation, test conditions, and operator interaction.
The reported expanded uncertainty U is obtained by multiplying the combined standard uncertainty uc by a coverage factor k = 2, corresponding to a confidence level of approximately 95 %, assuming a normal probability distribution.
Unless otherwise stated, the reported uncertainty applies only to the specific measurements performed and does not include long-term drift, aging effects, or future environmental changes.
F.2 Expanded Measurement Uncertainty by Measurement Type
| Measurement | Expanded Uncertainty U (k=2, norm) |
| Efficiency | ±0.18% |
| Timings | ±0.48ms |
| Power Excursions (Transient Response) | ±0.1V |
| Conducted EMI Emissions (150 kHz – 30 MHz) | ±2.35 dBμV |
| Noise Output | ±1.23 dB |