
MPG A1000G PCIE5
| Electronic Loads | Chroma 63601-5 x2 Chroma 63600-2 Chroma 63640-80-80 x10 Chroma 63610-80-20 |
| AC Sources | Chroma 6530, APM SP300VAC4000W-P, GW Instek ASR-3500 |
| Power Analyzers | Rohde & Schwarz HMC8015 & NPA701 |
| Oscilloscopes | Picoscope 4444, Siglent SDS2104X PLUS |
| Sound Analyzer | Bruel & Kjaer 2270 G4 |
| Microphone | Bruel & Kjaer Type 4955-A |
| Temperature Logger | Picoscope TC-08 |
| Tachometer | UNI-T UT372 |
| Multimeters | Keysight 34465A |
| EMI Analyzer | TekBox TBMR-110M-EU |
| Isolation Transformer | 4kVA |
| UPS | FSP Champ Tower 3kVA, CyberPower OLS3000E 3kVA |
| Testing Methodology | Cybenetics PSU Test Protocol |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Efficiency (>1450 Load Combinations) | 88.627% | 90.818% |
| Efficiency Graphs | ![]() | ![]() |
| Average PF (>1450 Load Combinations) | 0.989 | 0.964 |
| 12V Step | - | |
| 5V/3.3V Step | - | |
| Standby Power Consumption | 0.0135W | 0.0717W |
| ErP Lot 3/6 Ready | ✓ | |
| (EU) No 617/2013 Compliance | ✓ | |
| Average Efficiency VSB | 78.580% | 77.822% |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Noise Rating (>1450 Load Combinations) | 31.60dBA | 31.14dBA |
| Noise Graphs | ![]() | ![]() |
| Efficiency With 10W (≤500W) or 2% (>500W) Load | 78.753% |
| Hold Up Time | 17.50ms |
| Power OK | 14.90ms |
| Power OK to DC Loss | 2.60ms |
| Test\Rail | +12V | 5V | 3.3V | 5VSB |
| 100ms | 11.911 | 5.001 | 3.325 | 5.046 |
| 10ms | 11.618 | 4.945 | 3.243 | 4.948 |
| 1ms | 11.498 | 4.918 | 3.206 | 4.905 |
| 0.1ms | 11.378 | 4.893 | 3.170 | 4.862 |
| Product Identification Details | |
| Brand | MSI |
| Model | MPG A1000G PCIE5 |
| OEM | CWT |
| Serial Number | |
| Product Specifications | |
| Manufacturer | |
| Rated Voltage (Vrms) | 100-240 |
| Rated Current (Arms) | 13 |
| Rated Frequency (Hz) | 50-60 |
| Rated Power (W) | 1000 |
| Operating Temperature (Continuous Full Load) (°C) | |
| Type | ATX12V |
| Cable Design | Fully Modular |
| Warranty | |
| Cybenetics | |
| Dimensions (W x H x D) | |
| Weight | |
| Cooling | 135mm Fluid Dynamic Bearing Fan (HA13525H12SF-Z) |
| Semi-Passive Operation | ✓ (selectable) |
| Cybenetics Testing Information | |
| Lab ID | MS10002337 |
| Date of receipt | Jan 8, 2024 |
| Testing Date | Jan 25, 2024 |
| Report Issued Date | Jan 29, 2024 |
| Engineer Name | - |
| Authorized By the Laboratory Technical Manager | Aristeidis Bitziopoulos |
| Signature | ![]() |
| Modular Cables | ||||
| Description | Cable Count | Connector Count (Total) | Gauge | In Cable Capacitors |
| ATX connector 20+4 pin (600mm) | 1 | 1 | 18-22AWG | No |
| 4+4 pin EPS12V (750mm) | 2 | 2 | 18AWG | No |
| 6+2 pin PCIe (600mm+150mm) | 2 | 4 | 16-18AWG | No |
| 2x 6+2 pin PCIe (600mm) | 1 | 2 | 16-18AWG | No |
| 12+4 pin PCIe (600mm) (600W) | 1 | 1 | 16-26AWG | No |
| SATA (500mm+150mm+150mm+150mm) | 3 | 12 | 18AWG | No |
| 4-pin Molex (500mm+150mm+150mm+150mm) / FDD (+150mm) | 1 | 4 / 1 | 18-20AWG | No |
| General Data | |
| Manufacturer (OEM) | CWT |
| Platform | CSZ |
| PCB Type | Double-Sided |
| Primary Side | |
| Transient Filter | 4x Y caps, 2x X caps, 2x CM chokes, 1x MOV |
| Inrush Protection | 1x NTC Thermistor SCK207R0 (7 Ohm) & Relay |
| Bridge Rectifier(s) | 2x (2306) |
| APFC MOSFETs | 2x Alpha Omega AOTF095A60L |
| APFC Boost Diode | 1x CREE C3D10060A (600V, 12A @ 140°C) |
| Bulk Cap(s) | 1x Nichicon (400V, 820uF, 2,000h @ 105°C, GL) |
| Main Switchers | 2x Infineon IPA60R125P6 (600V, 19A @ 100°C, Rds(on): 0.125Ohm) |
| APFC Controller | Champion CM6500UNX & CM03X |
| Resonant Controller | Champion CU6901VA |
| Topology | Primary side: APFC, Half-Bridge & LLC converter Secondary side: Synchronous Rectification & DC-DC converters |
| Secondary Side | |
| +12V MOSFETs | 8x On Semiconductor NTMFS5C430N (40V, 131A @ 100°C, Rds(on): 1.7mOhm) |
| 5V & 3.3V | DC-DC Converters: 2x UBIQ QM3054M6 (30V, 61A @ 100°C, Rds(on): 4.8mOhm) & 2x UBIQ QN3107M6N (30V, 70A @ 100°C, Rds(on): 2.6mOhm) PWM Controller(s): uPI-Semi uP3861P |
| Filtering Capacitors | Electrolytic: 1x Nichicon (2-5,000h @ 105°C, HD), 2x Nippon Chemi-Con (1-5,000h @ 105°C, KZE), 2x Nichicon (4-10,000h @ 105°C, HE), 2x Rubycon (4-10,000h @ 105°C, YXJ) Polymer: 14x United Chemi-Con, 14x FPCAP |
| Supervisor IC | IN1S3151 – SAG |
| Fan Controller | Microchip PIC16F1503 |
| Fan Model | Hong Hua HA13525H12SF-Z (135mm, 12V, 0.5A, Fluid Dynamic Bearing Fan) |
| 5VSB Circuit | |
| Rectifier | 1x D10PS45L SBR (45V, 10A) |
| Standby PWM Controller | On Bright OB2365T |
| Photos | ![]() | ![]() |
| Top side | Power specifications label |
F.1 General Statement
Measurement uncertainty associated with the reported results was evaluated and estimated in accordance with JCGM 100:2008 (Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement — GUM) and ISO/IEC 17025:2017, Clauses 7.6 and 7.2.
The uncertainty budget accounts for all significant identified contributors arising from the measurement process, instrumentation, test conditions, and operator interaction.
The reported expanded uncertainty U is obtained by multiplying the combined standard uncertainty uc by a coverage factor k = 2, corresponding to a confidence level of approximately 95 %, assuming a normal probability distribution.
Unless otherwise stated, the reported uncertainty applies only to the specific measurements performed and does not include long-term drift, aging effects, or future environmental changes.
F.2 Expanded Measurement Uncertainty by Measurement Type
| Measurement | Expanded Uncertainty U (k=2, norm) |
| Efficiency | ±0.18% |
| Timings | ±0.48ms |
| Power Excursions (Transient Response) | ±0.1V |
| Conducted EMI Emissions (150 kHz – 30 MHz) | ±2.35 dBμV |
| Noise Output | ±1.23 dB |