
Rebel P20 850
| Electronic Loads | Chroma 63601-5 x2 Chroma 63600-2 Chroma 63640-80-80 x10 Chroma 63610-80-20 |
| AC Sources | Chroma 6530, APM SP300VAC4000W-P, GW Instek ASR-3500 |
| Power Analyzers | Rohde & Schwarz HMC8015 & NPA701 |
| Oscilloscopes | Picoscope 4444, Siglent SDS2104X PLUS |
| Sound Analyzer | Bruel & Kjaer 2270 G4 |
| Microphone | Bruel & Kjaer Type 4955-A |
| Temperature Logger | Picoscope TC-08 |
| Tachometer | UNI-T UT372 |
| Multimeters | Keysight 34465A |
| EMI Analyzer | TekBox TBMR-110M-EU |
| Isolation Transformer | 4kVA |
| UPS | FSP Champ Tower 3kVA, CyberPower OLS3000E 3kVA |
| Testing Methodology | Cybenetics PSU Test Protocol |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Efficiency (>1450 Load Combinations) | 88.584% | 90.800% |
| Efficiency Graphs | ![]() | ![]() |
| Average PF (>1450 Load Combinations) | 0.980 | 0.939 |
| 12V Step | - | |
| 5V/3.3V Step | - | |
| Standby Power Consumption | 0.0513W | 0.1390W |
| ErP Lot 3/6 Ready | ✓ | |
| (EU) No 617/2013 Compliance | ✓ | |
| Average Efficiency VSB | 81.086% | 79.908% |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Noise Rating (>1450 Load Combinations) | 20.72dBA | 20.67dBA |
| Noise Graphs | ![]() | ![]() |
| Efficiency With 10W (≤500W) or 2% (>500W) Load | 73.676% |
| Hold Up Time | 20.60ms |
| Power OK | 16.10ms |
| Power OK to DC Loss | 4.50ms |
| Test\Rail | +12V | 5V | 3.3V | 5VSB |
| 100ms | 11.935 | 4.975 | 3.284 | 5.003 |
| 10ms | 11.680 | 4.935 | 3.228 | 4.982 |
| 1ms | 11.565 | 4.921 | 3.202 | 4.974 |
| 0.1ms | 11.448 | 4.908 | 3.175 | 4.981 |
| Product Identification Details | |
| Brand | Sharkoon |
| Model | Rebel P20 850 |
| OEM | Andyson |
| Serial Number | |
| Product Specifications | |
| Manufacturer | |
| Rated Voltage (Vrms) | 100-240 |
| Rated Current (Arms) | 10-5 |
| Rated Frequency (Hz) | 50-60 |
| Rated Power (W) | 850 |
| Operating Temperature (Continuous Full Load) (°C) | |
| Type | ATX12V |
| Cable Design | Fully Modular |
| Warranty | |
| Cybenetics | |
| Dimensions (W x H x D) | |
| Weight | |
| Cooling | 120mm Fluid Dynamic Bearing Fan (HA1225M12F-Z) |
| Semi-Passive Operation | ✓ (selectable) |
| Cybenetics Testing Information | |
| Lab ID | SK85002388 |
| Date of receipt | Feb 12, 2024 |
| Testing Date | Mar 13, 2024 |
| Report Issued Date | Mar 15, 2024 |
| DUT Notes | Applicable to both black and white color models. |
| Engineer Name | - |
| Authorized By the Laboratory Technical Manager | Aristeidis Bitziopoulos |
| Signature | ![]() |
| Modular Cables | ||||
| Description | Cable Count | Connector Count (Total) | Gauge | In Cable Capacitors |
| ATX connector 20+4 pin (600mm) | 1 | 1 | 18AWG | No |
| 4+4 pin EPS12V (700mm) | 2 | 2 | 18AWG | No |
| 6+2 pin PCIe (550mm+150mm) | 2 | 4 | 18AWG | No |
| 12+4 pin PCIe (600mm) (600W) | 1 | 1 | 16-26AWG | No |
| SATA (500mm+150mm+150mm) | 1 | 3 | 18AWG | No |
| SATA (500mm+150mm+150mm+150mm) | 2 | 8 | 18AWG | No |
| 4-pin Molex Adapter (+150mm) | 1 | 1 | 18AWG | No |
| AC Power Cord (1380mm) - C13 coupler | 1 | 1 | 18AWG | - |
| General Data | |
| Manufacturer (OEM) | Andyson |
| PCB Type | Double-Sided |
| Primary Side | |
| Transient Filter | 4x Y caps, 2x X caps, 2x CM chokes, 1x MOV |
| Inrush Protection | NTC Thermistor SCK205R0 (5 Ohm @ 25°C) & Relay |
| Bridge Rectifier(s) | 2x GBU1006 (420V, 15A @ 100°C) |
| APFC MOSFETs | 2x Perfect PWE120N65SFMF (650V, 20A @ 100°C, Rds(on): 120mOhm) |
| APFC Boost Diode | 1x WeEn BYC10-600P (600V, 20A @ 127°C) |
| Bulk Cap(s) | 2x Nichicon (420V, 390uF each or 780uf combined, 2000h @ 105°C, GL) |
| Main Switchers | 4x Chongqing Pingwei 18N50MF (500V, 18A @ 25°C, Rds(on): 0.3Ohm) |
| APFC Controller | Champion CM6500UNX |
| Resonant Controller | Champion CU6901VPA |
| Topology | Primary side: APFC, Full-Bridge & LLC converter Secondary side: Synchronous Rectification & DC-DC converters |
| Secondary Side | |
| +12V MOSFETs | 6x Allpower APG013N04G-AU (40V, 100A @ 100°C, Rds(on): 1.3mOhm) |
| 5V & 3.3V | DC-DC Converters: 6x Nexperia PSMN4R0-30YLD (30V, 95A @ 25°C, Rds(on): 4mOhm) PWM Controller(s): ANPEC APW7159C |
| Filtering Capacitors | Electrolytic: 7x Nippon Chemi-Con (2-5,000 @ 105°C, KZE), |
| Supervisor IC | Weltrend WT7527RA (OCP, OTP, OVP, UVP, SCP, PG) |
| Micro-Controller / Fan Controller | Weltrend WT51F104 |
| Fan Model | Hong Hua HA1225M12F-Z (120mm, 12V, 0.45A, Fluid Dynamic Bearing) |
| 5VSB Circuit | |
| Rectifier | PJ335M |
| Standby PWM Controller | Excelliance MOS EM8569C |
| Photos | ![]() | ![]() |
| Top side | Power specifications label |
F.1 General Statement
Measurement uncertainty associated with the reported results was evaluated and estimated in accordance with JCGM 100:2008 (Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement — GUM) and ISO/IEC 17025:2017, Clauses 7.6 and 7.2.
The uncertainty budget accounts for all significant identified contributors arising from the measurement process, instrumentation, test conditions, and operator interaction.
The reported expanded uncertainty U is obtained by multiplying the combined standard uncertainty uc by a coverage factor k = 2, corresponding to a confidence level of approximately 95 %, assuming a normal probability distribution.
Unless otherwise stated, the reported uncertainty applies only to the specific measurements performed and does not include long-term drift, aging effects, or future environmental changes.
F.2 Expanded Measurement Uncertainty by Measurement Type
| Measurement | Expanded Uncertainty U (k=2, norm) |
| Efficiency | ±0.18% |
| Timings | ±0.48ms |
| Power Excursions (Transient Response) | ±0.1V |
| Conducted EMI Emissions (150 kHz – 30 MHz) | ±2.35 dBμV |
| Noise Output | ±1.23 dB |