
Core Reactor II VE 850
| Electronic Loads | Chroma 63601-5 x2 Chroma 63600-2 Chroma 63640-80-80 x10 Chroma 63610-80-20 |
| AC Sources | Chroma 6530, APM SP300VAC4000W-P, GW Instek ASR-3500 |
| Power Analyzers | Rohde & Schwarz HMC8015 & NPA701 |
| Oscilloscopes | Picoscope 4444, Siglent SDS2104X PLUS |
| Sound Analyzer | Bruel & Kjaer 2270 G4 |
| Microphone | Bruel & Kjaer Type 4955-A |
| Temperature Logger | Picoscope TC-08 |
| Tachometer | UNI-T UT372 |
| Multimeters | Keysight 34465A |
| EMI Analyzer | TekBox TBMR-110M-EU |
| Isolation Transformer | 4kVA |
| UPS | FSP Champ Tower 3kVA, CyberPower OLS3000E 3kVA |
| Testing Methodology | Cybenetics PSU Test Protocol |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Efficiency (>1450 Load Combinations) | 88.640% | 90.801% |
| Efficiency Graphs | ![]() | ![]() |
| Average PF (>1450 Load Combinations) | 0.990 | 0.965 |
| 12V Step | - | |
| 5V/3.3V Step | - | |
| Standby Power Consumption | 0.0163W | 0.0738W |
| ErP Lot 3/6 Ready | ✓ | |
| (EU) No 617/2013 Compliance | ✓ | |
| Average Efficiency VSB | 78.996% | 78.346% |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Noise Rating (>1450 Load Combinations) | 27.15dBA | 26.08dBA |
| Noise Graphs | ![]() | ![]() |
| Efficiency With 10W (≤500W) or 2% (>500W) Load | 72.580% |
| Hold Up Time | 23.00ms |
| Power OK | 20.90ms |
| Power OK to DC Loss | 2.10ms |
| Test\Rail | +12V | 5V | 3.3V | 5VSB |
| 100ms | 11.946 | 5.009 | 3.225 | 4.993 |
| 10ms | 11.684 | 4.994 | 3.192 | 4.933 |
| 1ms | 11.552 | 4.983 | 3.173 | 4.902 |
| 0.1ms | 11.378 | 4.972 | 3.138 | 4.863 |
| Product Identification Details | |
| Brand | XPG |
| Model | Core Reactor II VE 850 |
| OEM | Channel Well Technology |
| Serial Number | |
| Product Specifications | |
| Manufacturer | |
| Rated Voltage (Vrms) | 100-240 |
| Rated Current (Arms) | 12-6 |
| Rated Frequency (Hz) | 47-63 |
| Rated Power (W) | 850 |
| Operating Temperature (Continuous Full Load) (°C) | |
| Type | ATX12V |
| Cable Design | Fully Modular |
| Warranty | |
| Cybenetics | |
| Dimensions (W x H x D) | |
| Weight | |
| Cooling | 120mm Fluid Dynamic Bearing Fan (HA1225H12F-Z) |
| Semi-Passive Operation | ✗ |
| Cybenetics Testing Information | |
| Lab ID | AD85002397 |
| Date of receipt | Mar 8, 2024 |
| Testing Date | Mar 26, 2024 |
| Report Issued Date | Mar 28, 2024 |
| Engineer Name | - |
| Authorized By the Laboratory Technical Manager | Aristeidis Bitziopoulos |
| Signature | ![]() |
| Modular Cables | ||||
| Description | Cable Count | Connector Count (Total) | Gauge | In Cable Capacitors |
| ATX connector 20+4 pin (650mm) | 1 | 1 | 18AWG | No |
| 4+4 pin EPS12V (750mm) | 2 | 2 | 18AWG | No |
| 6+2 pin PCIe (550mm) | 3 | 3 | 18AWG | No |
| 12+4 pin PCIe (600mm) (600W) | 1 | 1 | 16-24AWG | No |
| SATA (440mm+150mm+150mm) / 4-pin Molex (+150mm) | 2 | 6 / 2 | 18AWG | No |
| AC Power Cord (2380mm) - C13 coupler | 1 | 1 | 17AWG | - |
| General Data | |
| Manufacturer (OEM) | CWT |
| Platform | CSE |
| PCB Type | Double-Sided |
| Primary Side | |
| Transient Filter | 4x Y caps, 2x X caps, 1x CM chokes, 1x MOV |
| Inrush Protection | NTC Thermistor SCK-056 (5 Ohm) |
| Bridge Rectifier(s) | 2x GBUL1506 (600V, 15A @ 100°C) |
| APFC MOSFETs | 2x STMicroelectronics STF33N60M2 (650V, 16A @ 100°C, Rds(on): 0.125Ohm) & 1x Sync Power SPN5003 (for reducing the no load consuption) |
| APFC Boost Diode | 1x Vishay Schottky Diode VS-3C08ET07T-M3 (650V, 8A @ 135°C) |
| Bulk Cap(s) | 1x Elite (400V, 680uF, 2000h @ 105°C, PL(M)) |
| Main Switchers | 2x Vishay SiHA25N60EFL (600V, 16A @ 100°C, Rds(on): 0.146Ohm) |
| APFC Controller | Champion CM6500UNX |
| Resonant Controller | Champion CU6901VAC |
| Topology | Primary side: APFC, Half-Bridge & LLC converter Secondary side: Synchronous Rectification & DC-DC converters |
| Secondary Side | |
| +12V MOSFETs | 8x ON Semiconductor NTMFS5C430N (40V, 131A @ 100°C, Rds(on): 1.7mOhm) |
| 5V & 3.3V | DC-DC Converters: 2x UBIQ QN3107M6N (30V, 70A @ 100°C, Rds(on): 2.6mOhm) 2x UBIQ QM3054M6 (30V, 61A @ 100°C, Rds(on): 4.8mOhm) PWM Controller(s): ANPEC APW7159C |
| Filtering Capacitors | Electrolytic: 3x Elite (2,000 @ 105°C, EL(M)) 2x Elite(4 - 10,000 @ 105°C, EY) 3x Capxon (2 - 5,000 @ 105°C, KF), 3x Teapo (3-00 @ 105°C, SY), Polymer: 17x Elite, 2x APAQ |
| Supervisor IC | Weltrend WT7502R (OVP, UVP, SCP, PG) |
| Fan Model | Hong Hua HA1225H12F-Z (120mm, 12V, 0.58A, Fluid Dynamic Bearing Fan)) |
| 5VSB Circuit | |
| Rectifier | 1x Silan Microelectronics SVF4N65RD FET(650V, 2.5A @ 100°C, Rds(on): 2.7Ohm) |
| Standby PWM Controller | On-Bright OB5282 |
| Photos | ![]() | ![]() |
| Top side | Power specifications label |
F.1 General Statement
Measurement uncertainty associated with the reported results was evaluated and estimated in accordance with JCGM 100:2008 (Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement — GUM) and ISO/IEC 17025:2017, Clauses 7.6 and 7.2.
The uncertainty budget accounts for all significant identified contributors arising from the measurement process, instrumentation, test conditions, and operator interaction.
The reported expanded uncertainty U is obtained by multiplying the combined standard uncertainty uc by a coverage factor k = 2, corresponding to a confidence level of approximately 95 %, assuming a normal probability distribution.
Unless otherwise stated, the reported uncertainty applies only to the specific measurements performed and does not include long-term drift, aging effects, or future environmental changes.
F.2 Expanded Measurement Uncertainty by Measurement Type
| Measurement | Expanded Uncertainty U (k=2, norm) |
| Efficiency | ±0.18% |
| Timings | ±0.48ms |
| Power Excursions (Transient Response) | ±0.1V |
| Conducted EMI Emissions (150 kHz – 30 MHz) | ±2.35 dBμV |
| Noise Output | ±1.23 dB |