
KYBER II 650W
| Electronic Loads | Chroma 63601-5 x2 Chroma 63600-2 Chroma 63640-80-80 x10 Chroma 63610-80-20 |
| AC Sources | Chroma 6530, APM SP300VAC4000W-P, GW Instek ASR-3500 |
| Power Analyzers | Rohde & Schwarz HMC8015 & NPA701 |
| Oscilloscopes | Picoscope 4444, Siglent SDS2104X PLUS |
| Sound Analyzer | Bruel & Kjaer 2270 G4 |
| Microphone | Bruel & Kjaer Type 4955-A |
| Temperature Logger | Picoscope TC-08 |
| Tachometer | UNI-T UT372 |
| Multimeters | Keysight 34465A |
| EMI Analyzer | TekBox TBMR-110M-EU |
| Isolation Transformer | 4kVA |
| UPS | FSP Champ Tower 3kVA, CyberPower OLS3000E 3kVA |
| Testing Methodology | Cybenetics PSU Test Protocol |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Efficiency (>1450 Load Combinations) | 88.604% | 90.434% |
| Efficiency Graphs | ![]() | ![]() |
| Average PF (>1450 Load Combinations) | 0.994 | 0.984 |
| 12V Step | - | |
| 5V/3.3V Step | - | |
| Standby Power Consumption | 0.0251W | 0.0719W |
| ErP Lot 3/6 Ready | ✓ | |
| (EU) No 617/2013 Compliance | ✓ | |
| Average Efficiency VSB | 78.039% | 77.172% |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Noise Rating (>1450 Load Combinations) | 32.22dBA | 33.98dBA |
| Noise Graphs | ![]() | ![]() |
| Efficiency With 10W (≤500W) or 2% (>500W) Load | 73.641% |
| Hold Up Time | 24.00ms |
| Power OK | 21.00ms |
| Power OK to DC Loss | 3.00ms |
| Test\Rail | +12V | 5V | 3.3V | 5VSB |
| 100ms | 11.845 | 4.993 | 3.302 | 5.037 |
| 10ms | 11.679 | 4.968 | 3.278 | 5.016 |
| 1ms | 11.591 | 4.955 | 3.266 | 5.005 |
| 0.1ms | 11.455 | 4.937 | 3.245 | 4.997 |
| Product Identification Details | |
| Brand | XPG |
| Model | KYBER II 650W |
| OEM | CWT (HPQ) |
| Serial Number | - |
| Product Specifications | |
| Manufacturer | |
| Rated Voltage (Vrms) | 100-240 |
| Rated Current (Arms) | 10 |
| Rated Frequency (Hz) | 47-63 |
| Rated Power (W) | 650 |
| Operating Temperature (Continuous Full Load) (°C) | |
| Type | ATX12V |
| Cable Design | Semi Modular |
| Warranty | |
| Cybenetics | |
| Dimensions (W x H x D) | |
| Weight | |
| Cooling | 135mm Fluid Dynamic Bearing Fan (CWT13525H12F-9) |
| Semi-Passive Operation | ✗ |
| Cybenetics Testing Information | |
| Lab ID | AD65002997 |
| Date of receipt | Sep 17, 2025 |
| Testing Date | Oct 9, 2025 |
| Report Issued Date | Oct 21, 2025 |
| Engineer Name | Ioannis Kalyviotis |
| Authorized By the Laboratory Technical Manager | Aristeidis Bitziopoulos |
| Signature | ![]() |
| Captive Cables | ||||
| Description | Cable Count | Connector Count (Total) | Gauge | Cable Type |
| ATX connector 20+4 pin (650mm) | 1 | 1 | 18-20AWG | Copper |
| 4+4 pin ATX12V (680mm+150mm) | 1 | 2 | 18AWG | Copper |
| 12+4 pin PCIe (635mm) (450W) | 1 | 1 | 16-24AWG | Tinned Copper |
| Modular Cables | ||||
| 6+2 pin PCIe (600mm+150mm) | 1 | 2 | 18AWG | Copper |
| SATA (450mm+100mm+100mm) / 4-pin Molex (+100mm) | 2 | 6 / 2 | 18AWG | Copper |
| Over Voltage Protection | ✓ |
| Under Voltage Protection | ✓ |
| Over Power Protection | ✓ |
| Over Current (+12V) Protection | ✓ |
| Over Temperature Protection | ✓ |
| Short Circuit Protection | ✓ |
| Surge Protection | ✓ |
| General Data | |
| Manufacturer (OEM) | CWT |
| PCB Type | Double-Sided |
| Primary Side | |
| Transient Filter | 4x Y caps, 2x X caps, 2x CM chokes, 1x MOV, 1x Sync Power SP687 (X Capacitor Discharge IC) |
| Inrush Protection | NTC Thermistor SCK-056 (5 Ohm @ 25°C) & Relay |
| Bridge Rectifier | GBU1006 (600V, 10A @ 80°C) |
| APFC MOSFETs | 2x CMR60R180D |
| APFC Boost Diode | CRMicro CRXI06D065G2 (650V, 6A @ 167°C) |
| Bulk Cap(s) | Toshin Kogyo (400V, 470uF, 2000h @ 105°C, LFW) |
| Main Switchers | 2x Infineon IPA60R190P6 (650V, 12.7A @ 100°C, Rds(on): 0.190Ohm) |
PFC/LLC Combo Controller | NXP TEA2017AAT/2 |
| Topology | Primary side: APFC, Half-Bridge & LLC Resonant Converter Secondary side: [12V] Synchronous Rectification & [Minor Rails] DC-DC converters |
| Secondary Side | |
| +12V MOSFETs | 4x CMR013N045NS |
| 5V & 3.3V | DC-DC Converters: 4x UBIQ Semi QM3054M6 (30V, 61A @ 100°C, Rds(on): 4.8mOhm) PWM Controller(s): ANPEC APW7159C |
| Filtering Capacitors | Electrolytic: |
| Synchronous Rectifier IC | NXP TEA2095 |
| Supervisor IC | Infsitronix IN1S4291-DCG |
| Fan Model | CWT13525H12F-9 (135mm, 12V, 0.4A, Fluid Dynamic Bearing Fan) |
| 5VSB Circuit | |
| Rectifier (High Side) | Yangzhou SS10U45 (45V, 10A) |
| Standby PWM Controller | On-Bright OB2365T |
| Photos | ![]() | ![]() |
| Top side | Power specifications label |
F.1 General Statement
Measurement uncertainty associated with the reported results was evaluated and estimated in accordance with JCGM 100:2008 (Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement — GUM) and ISO/IEC 17025:2017, Clauses 7.6 and 7.2.
The uncertainty budget accounts for all significant identified contributors arising from the measurement process, instrumentation, test conditions, and operator interaction.
The reported expanded uncertainty U is obtained by multiplying the combined standard uncertainty uc by a coverage factor k = 2, corresponding to a confidence level of approximately 95 %, assuming a normal probability distribution.
Unless otherwise stated, the reported uncertainty applies only to the specific measurements performed and does not include long-term drift, aging effects, or future environmental changes.
F.2 Expanded Measurement Uncertainty by Measurement Type
| Measurement | Expanded Uncertainty U (k=2, norm) |
| Efficiency | ±0.18% |
| Timings | ±0.48ms |
| Power Excursions (Transient Response) | ±0.1V |
| Conducted EMI Emissions (150 kHz – 30 MHz) | ±2.35 dBμV |
| Noise Output | ±1.23 dB |