
PYMCORE Platinum 1000W
| Electronic Loads | Chroma 63601-5 x2 Chroma 63600-2 Chroma 63640-80-80 x10 Chroma 63610-80-20 |
| AC Sources | Chroma 6530, APM SP300VAC4000W-P, GW Instek ASR-3500 |
| Power Analyzers | Rohde & Schwarz HMC8015 & NPA701 |
| Oscilloscopes | Picoscope 4444, Siglent SDS2104X PLUS |
| Sound Analyzer | Bruel & Kjaer 2270 G4 |
| Microphone | Bruel & Kjaer Type 4955-A |
| Temperature Logger | Picoscope TC-08 |
| Tachometer | UNI-T UT372 |
| Multimeters | Keysight 34465A |
| EMI Analyzer | TekBox TBMR-110M-EU |
| Isolation Transformer | 4kVA |
| UPS | FSP Champ Tower 3kVA, CyberPower OLS3000E 3kVA |
| Testing Methodology | Cybenetics PSU Test Protocol |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Efficiency (>1450 Load Combinations) | 90.524% | 92.522% |
| Efficiency Graphs | ![]() | ![]() |
| Average PF (>1450 Load Combinations) | 0.989 | 0.947 |
| 12V Step | 10.00W | |
| 5V/3.3V Step | 2.00W | |
| Standby Power Consumption | 0.0808W | 0.1549W |
| ErP Lot 3/6 Ready | ✓ | |
| (EU) No 617/2013 Compliance | ✓ | |
| Average Efficiency VSB | 78.207% | 76.524% |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Noise Rating (>1450 Load Combinations) | 36.02dBA | 36.51dBA |
| Noise Graphs | ![]() | ![]() |
| Efficiency With 10W (≤500W) or 2% (>500W) Load | 74.431% |
| Hold Up Time | 14.10ms |
| Power OK | 12.50ms |
| Power OK to DC Loss | 1.60ms |
| Test\Rail | +12V | 5V | 3.3V | 5VSB |
| 100ms | 11.963 | 4.959 | 3.286 | 5.017 |
| 10ms | 11.706 | 4.919 | 3.263 | 4.996 |
| 1ms | 11.590 | 4.905 | 3.254 | 4.970 |
| 0.1ms | 11.424 | 4.866 | 3.232 | 4.958 |
| Product Identification Details | |
| Brand | XPG |
| Model | PYMCORE Platinum 1000W |
| OEM | RSY |
| Serial Number | - |
| Product Specifications | |
| Manufacturer | |
| Rated Voltage (Vrms) | 100-240 |
| Rated Current (Arms) | 8-15 |
| Rated Frequency (Hz) | 50-60 |
| Rated Power (W) | 1000 |
| Operating Temperature (Continuous Full Load) (°C) | 0 - 50 |
| Type | SFX |
| Cable Design | Fully Modular |
| Warranty | 7 Years |
| Cybenetics | |
| Dimensions (W x H x D) | 125 x 63.5 x 100mm |
| Weight | 978 g (2.16 lb) |
| Cooling | 92mm Fluid Dynamic Bearing Fan (S0921512HHB) |
| Semi-Passive Operation | ✓ |
| Cybenetics Testing Information | |
| Lab ID | AD10003143 |
| Date of receipt | Jan 13, 2026 |
| Testing Date | Feb 7, 2026 |
| Report Issued Date | Feb 10, 2026 |
| Engineer Name | Ioannis Kalyviotis |
| Authorized By the Laboratory Technical Manager | Aristeidis Bitziopoulos |
| Signature | ![]() |
| Modular Cables | ||||
| Description | Cable Count | Connector Count (Total) | Gauge | Cable Type |
| ATX connector 20+4 pin (400mm) | 1 | 1 | 18-22AWG | Tinned Copper |
| 4+4 pin ATX12V (400mm+100mm) | 1 | 2 | 18AWG | Tinned Copper |
| 6+2 pin PCIe (400mm+100mm) | 1 | 2 | 18AWG | Tinned Copper |
| 6+2 pin PCIe (400mm) | 1 | 1 | 18AWG | Tinned Copper |
| 12+4 pin PCIe (400mm) (600W) | 1 | 1 | 16-24AWG | Tinned Copper |
| SATA (365mm+100mm+100mm) / 4-pin Molex (+100mm) | 2 | 6 / 2 | 18AWG | Copper |
| Over Power Protection | ✓ |
| Over Current (+12V) Protection | ✓ |
| Over Temperature Protection | ✓ |
| Short Circuit Protection | ✓ |
| Surge Protection | ✓ |
| Inrush Current Protection | ✓ |
| Fan Failure Protection | ✗ |
| General Data | |
| Manufacturer (OEM) | RSY |
| PCB Type | Double-Sided |
| Primary Side | |
| Transient Filter | 4x Y caps, 3x X caps, 2x CM chokes, 1x MOV |
| Inrush Protection | NTC Thermistor SCK-208R0 (8 Ohm @ 25°C) & Relay |
| Bridge Rectifier | 1x |
| APFC MOSFETs | 2x Maplesemi SLF60R090E7 |
| APFC Boost Diode | Global Power G3S06510J (650V, 10A @ 154°C) |
| APFC Cap(s) | |
| Main Switchers | 4x |
| APFC Controller | Texas Instrument UCC28180 & |
| Resonant Controller | Texas Instrument UCC25600 |
| Topology | Primary side: APFC, Full-Bridge & LLC Resonant Converter Secondary side: [12V] Synchronous Rectification & [Minor Rails] DC-DC converters |
| Secondary Side | |
| +12V MOSFETs | 8x Infenion BSC010N04LS6 (40V, 201A @ 100°C, Rds(on): 1.0mOhm) |
| 5V & 3.3V | DC-DC Converters: : N/A PWM Controller(s): N/A |
| Filtering Capacitors | Electrolytic: |
| Supervisor IC | INFSitronix IN1S3131-SAG |
| Fan Controller / Micro Controller | 1x 10U100GS |
| Fan Model | Globe Fan S0921512HHB (92mm, 12V, 0.50A, Fluid Dynamic Bearing Fan) |
| 5VSB Circuit | |
| Rectifier | First Semiconductor FIR4N70L (700V, 2.5A @ 100°C, Rds(on) 3.0mOhm) |
| Standby PWM Controller | INFSitronix IN2P070C |
| Photos | ![]() | ![]() |
| Top side | Power specifications label |
F.1 General Statement
Measurement uncertainty associated with the reported results was evaluated and estimated in accordance with JCGM 100:2008 (Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement — GUM) and ISO/IEC 17025:2017, Clauses 7.6 and 7.2.
The uncertainty budget accounts for all significant identified contributors arising from the measurement process, instrumentation, test conditions, and operator interaction.
The reported expanded uncertainty U is obtained by multiplying the combined standard uncertainty uc by a coverage factor k = 2, corresponding to a confidence level of approximately 95 %, assuming a normal probability distribution.
Unless otherwise stated, the reported uncertainty applies only to the specific measurements performed and does not include long-term drift, aging effects, or future environmental changes.
F.2 Expanded Measurement Uncertainty by Measurement Type
| Measurement | Expanded Uncertainty U (k=2, norm) |
| Efficiency | ±0.18% |
| Timings | ±0.48ms |
| Power Excursions (Transient Response) | ±0.1V |
| Conducted EMI Emissions (150 kHz – 30 MHz) | ±2.35 dBμV |
| Noise Output | ±1.23 dB |