
CM-650B A3.1
| Electronic Loads | Chroma 63601-5 x2 Chroma 63600-2 Chroma 63640-80-80 x10 Chroma 63610-80-20 |
| AC Sources | Chroma 6530, APM SP300VAC4000W-P, GW Instek ASR-3500 |
| Power Analyzers | Rohde & Schwarz HMC8015 & NPA701 |
| Oscilloscopes | Picoscope 4444, Siglent SDS2104X PLUS |
| Sound Analyzer | Bruel & Kjaer 2270 G4 |
| Microphone | Bruel & Kjaer Type 4955-A |
| Temperature Logger | Picoscope TC-08 |
| Tachometer | UNI-T UT372 |
| Multimeters | Keysight 34465A |
| EMI Analyzer | TekBox TBMR-110M-EU |
| Isolation Transformer | 4kVA |
| UPS | FSP Champ Tower 3kVA, CyberPower OLS3000E 3kVA |
| Testing Methodology | Cybenetics PSU Test Protocol |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Efficiency (>1450 Load Combinations) | 86.008% | 88.205% |
| Efficiency Graphs | ![]() | ![]() |
| Average PF (>1450 Load Combinations) | 0.991 | 0.950 |
| 12V Step | 5.00W | |
| 5V/3.3V Step | 2.00W | |
| Standby Power Consumption | 0.1005W | 0.1672W |
| ErP Lot 3/6 Ready | ✓ | |
| (EU) No 617/2013 Compliance | ✓ | |
| Average Efficiency VSB | 78.361% | 77.062% |
| Voltage | 115V | 230V |
|---|---|---|
| Noise Rating (>1450 Load Combinations) | 31.61dBA | 31.48dBA |
| Noise Graphs | ![]() | ![]() |
| Efficiency With 10W (≤500W) or 2% (>500W) Load | 60.437% |
| Hold Up Time | 18.00ms |
| Power OK | 14.80ms |
| Power OK to DC Loss | 3.20ms |
| Test\Rail | +12V | 5V | 3.3V | 5VSB |
| 100ms | 11.843 | 4.983 | 3.331 | 5.053 |
| 10ms | 11.595 | 4.969 | 3.316 | 5.036 |
| 1ms | 11.453 | 4.957 | 3.304 | 5.028 |
| 0.1ms | 11.378 | 4.945 | 3.294 | 5.033 |
| Product Identification Details | |
| Brand | ABKO |
| Model | CM-650B A3.1 |
| OEM | XWY |
| Serial Number | - |
| Product Specifications | |
| Manufacturer | |
| Rated Voltage (Vrms) | 100-240 |
| Rated Current (Arms) | 12 |
| Rated Frequency (Hz) | 50-60 |
| Rated Power (W) | 650 |
| Operating Temperature (Continuous Full Load) (°C) | 0 - 40 |
| Type | ATX12V |
| Cable Design | Fixed cables |
| Warranty | No Info |
| Cybenetics | |
| Dimensions (W x H x D) | 150 x 85 x 140mm |
| Weight | 1.72 kg (3.79 lb) |
| Cooling | 120mm Fluid Dynamic Bearing Fan (BDH12025S) |
| Semi-Passive Operation | ✓ (selectable) |
| Cybenetics Testing Information | |
| Lab ID | AB65003271 |
| Date of receipt | Apr 14, 2026 |
| Testing Date | May 6, 2026 |
| Report Issued Date | May 11, 2026 |
| Engineer Name | Ioannis Kalyviotis |
| Authorized By the Laboratory Technical Manager | Aristeidis Bitziopoulos |
| Signature | ![]() |
| Captive Cables | ||||
| Description | Cable Count | Connector Count (Total) | Gauge | Cable Type |
| ATX connector 20+4 pin (720mm) | 1 | 1 | 18AWG | Tinned Copper |
| 4+4 pin EPS12V (740mm+155mm) | 1 | 2 | 18AWG | Tinned Copper |
| 6+2 pin PCIe (680mm) | 2 | 2 | 18AWG | Tinned Copper |
| 12+4 pin PCIe (625mm) (600W) | 1 | 1 | 16-24AWG | Tinned Copper |
| SATA (580mm+150mm+150mm) | 2 | 6 | 18AWG | Tinned Copper |
| 4-pin Molex (580mm+150mm+150mm+150mm) | 1 | 4 | 18AWG | Tinned Copper |
| Over Power Protection | ✓ |
| Over Current (+12V) Protection | ✓ |
| Over Temperature Protection | ✓ |
| Short Circuit Protection | ✓ |
| Surge Protection | ✓ |
| Inrush Current Protection | ✓ |
| Fan Failure Protection | ✗ |
| General Data | |
| Manufacturer (OEM) | XWY |
| PCB Type | Double-Sided |
| Primary Side | |
| Transient Filter | 4x Y caps, 2x X caps, 2x CM chokes, 1x MOV |
| Inrush Protection | 1x NTC Thermistor M72 5D15 (5 Ohm) & Relay |
| Bridge Rectifier(s) | 1x Shunye GBU1510 (1000V, 15A @ 100°C) |
| APFC MOSFETs | 2x PIP Semiconductor PTA25N50 (500V, 16A @ 100°C, RDS(on): 0.28 Ohm) |
| APFC Boost Diode | 1x Maplesemi MSNP04065G1 (650V, 6A @ 150°C) |
| Bulk Cap(s) | 1x Rubycon (420V, 470uF, 2,000h @ 105°C, MXE) |
| Main Switchers | 2x PIP Semiconductor PTA18N50 (500V, 18A @ 100°C, RDS(on): 0.28 Ohm) |
| PFC / PWM Combo Controller | Champion CM6800UX |
| Topology | Primary Side: APFC, Double-Forward Secondary Side: Synchronous Rectification & DC-DC Converters |
| Secondary Side | |
| +12V MOSFETs | 4x Pingwei PS30U60CTR (60V, 30A @ 100°C) |
| 5V & 3.3V | DC-DC Converters: 2x NDP23803QB PWM Controller(s): NDP5202RB |
| Filtering Capacitors | Electrolytic: 1x ChengX (2,000–3,000h @ 105°C, ZP) 7x JICON (@ 105°C) Polymer: 9x HEC |
| Supervisor IC | Grenergy GR8312F |
| Fan Model | BOK BDH12025S (120mm, 12V, 0.30A, Fluid Dynamic Bearing (FDB) Fan) |
| 5VSB | |
| Rectifier | Pingwei PS1060L (60V, 10A @ 150°C) |
| Standby PWM Controller | Chipown PN8141 |
| Photos | ![]() | ![]() |
| Top side | Power specifications label |
F.1 General Statement
Measurement uncertainty associated with the reported results was evaluated and estimated in accordance with JCGM 100:2008 (Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement — GUM) and ISO/IEC 17025:2017, Clauses 7.6 and 7.2.
The uncertainty budget accounts for all significant identified contributors arising from the measurement process, instrumentation, test conditions, and operator interaction.
The reported expanded uncertainty U is obtained by multiplying the combined standard uncertainty uc by a coverage factor k = 2, corresponding to a confidence level of approximately 95 %, assuming a normal probability distribution.
Unless otherwise stated, the reported uncertainty applies only to the specific measurements performed and does not include long-term drift, aging effects, or future environmental changes.
F.2 Expanded Measurement Uncertainty by Measurement Type
| Measurement | Expanded Uncertainty U (k=2, norm) |
| Efficiency | ±0.18% |
| Timings | ±0.48ms |
| Power Excursions (Transient Response) | ±0.1V |
| Conducted EMI Emissions (150 kHz – 30 MHz) | ±2.35 dBμV |
| Noise Output | ±1.23 dB |