| General Data |
| Manufacturer (OEM) | Enhance Electronics |
| Platform Model | ... |
| Primary Side |
| Transient Filter | 4x Y caps, 5x X caps, 2x CM chokes, 1x MOV, 1x CM02X |
| Inrush Protection | NTC Thermistor & Relay |
| Bridge Rectifier(s) | 2x |
| APFC MOSFETS | 4x Infineon IPP50R140CP (550V, 15A @ 100°C, 0.14Ohm) |
| APFC Boost Diode | 1x CREE C3D10060A (600 V, 10A @ 153°C) |
| Hold-up Cap(s) | 4x Nippon Chemi-Con (420V, 390uF each or 1560uF combined, 2000h @ 105°C, KMR) |
| Main Switchers | 4x Infineon IPP50R140CP (550V, 15A @ 100°C, 0.14Ohm) |
| FET Drivers | 2x Silicon Labs Si8230BD |
| APFC Controller | Champion CM6502S & CM03X Green PFC controller |
| Switching Controller | Champion CM6901 |
| MCU | STMicroelectronics STM32F030F4P6 |
| Topology | Primary side: Full-Bridge & LLC Resonant Converter Secondary side: Synchronous Rectification & DC-DC converters |
| Secondary Side |
| +12V MOSFETS | 16x Infineon BSC014N04LS (40V, 100A @ 100°C, 1.4mOhm) |
| 5V & 3.3V | DC-DC Converters: 4x Infineon BSC018NE2LS (25V, 97A @ 100°C, 1.8 mOhm) PWM Controller: 2x APW7073 |
| Filtering Capacitors | Electrolytics: Unicon (TW), Nippon Chemi-Con ( KY, 4000-1000h @105°C ), Rubycon (ZLM, YXG, 105°C) Polymers: Unicon (UPT, 5000h @105°C) |
| Supervisor IC | SITI PS223 (OVP, UVP, OCP, SCP, OTP ) |
| Fan Model | Power Logic PLA13525S12M (12V, 0.40A, 111.1CFM, 41.6dBA, Hydro Dynamic Bearing) |
| 5VSB Circuit |
| Rectifier | 1x PFR10V45CT (45V, 10A) |
| Standby PWM Controller | Sanken STR-A6053M (28W max) |
| -12V Circuit |
| PWM Controller | STMicroelectronics L7912CV |