| General Data | - |
| Manufacturer (OEM) | High Power |
| PCB Type | Single Sided |
| Primary Side | - |
| Transient Filter | 4x Y caps, 2x X caps, 2x CM chokes, 1x MOV, 1x Discharge IC |
| Inrush Protection | NTC Thermistor & Relay |
| Bridge Rectifier(s) | 2x GBU1006F (600V, 10A @ 100°C) |
| APFC MOSFETs | 2x Infineon IPA60R120P7 (650V, 16A @ 100°C, 0.12Ohm) |
| APFC Boost Diode | 1x USCi UJD06508TS (650V, 8A @ 152°C) |
| Hold-up Cap(s) | 1x Nichicon (400V, 680uF, 2,000h @ 105°C, GG) |
| Main Switchers | 2x Infineon IPA60R180P7S (650V, 11A @ 100°C, 0.18Ohm) |
| APFC Controller | Infineon ICE3PCS01G |
| Resonant Controller | Champion CM6901X |
| Topology | Primary side: Half-Bridge & LLC converter Secondary side: Synchronous Rectification & DC-DC converters |
| Secondary Side | - |
| +12V MOSFETs | 6x Infineon BSC027N04LS (40V, 88A @ 100°C, 2.7mOhm) |
| 5V & 3.3V | DC-DC Converters: 4x Advansed Power AP3R303GMT (30V, 25A @ 70°C, 3.3mOhm) PWM Controllers: ANPEC APW7159C |
| Filtering Capacitors | Electrolytic: 6x Rubycon (3-6,000h @ 105°C, YXG), 2x Nippon Chemi-Con (1-2,000h @ 105°C, KMG), 5x Teapo (1-3,000h @ 105°C, SC) Polymer: 7x Teapo |
| Supervisor IC | SITI PS224 (OCP, OVP, UVP, SCP, PG) |
| Fan Model | Poweryear PY-1225M12S (120mm, 12V, 0.26A, Sleeve Bearing Fan) |
| 5VSB Circuit | - |
| Rectifier | 1xPFC P10V45SP SBR (45V, 10A) & IPS ITA04N65R FET (650V, 4A, 2.8Ohm) |
| Standby PWM Controller | ON Semiconductor NCP1230 |
| -12V Circuit | - |
| Rectifier | KEC KIA7912PI (-12V, 1A) |