| General Data |
| Manufacturer (OEM) | FSP |
| Platform Model | PTM |
| Primary Side |
| Transient Filter | 4x Y caps, 1x X caps, 2x CM chokes, 1x MOV |
| Inrush Protection | NTC Thermistor & relay |
| Bridge Rectifier(s) | 1x GBJ2506 (600V, 25A @ 100°C) |
| APFC MOSFETS | 3x TK20A60W (600V, 20A @ 150°C, 0.13Ohm) |
| APFC Boost Diode | 1x CREE C3D06060A (600V, 6A @ 154°C) |
| Hold-up Cap(s) | 2x RubyconMXH (420V, 330uF each or 660uF combined, 2000h @ 105°C) |
| Main Switchers | 2x STFI26NM60N (600V, 12.6A @ 100°C, 0.165Ohm) |
| Driver IC | 1x Silicon Labs Si8233BD |
| APFC Controller | Infineon ICE2PCS02 Supporting IC: Fairchild KA393 |
| Resonant Controller | Champion CM6901T2X |
| Topology | Primary side: Half-Bridge & LLC Resonant Controller Secondary side: Synchronous Rectification & DC-DC converters |
| Secondary Side |
| +12V MOSFETS | 4x Toshiba TPHR85 04PL(SOP Advance Series, 40V, 150A @ 25C, 0.85 mOhm ) |
| 5V & 3.3V | DC-DC Converters: 6x Infineon BSC0901NS (30V, 94A @ 100°C, 1.9mOhm) PWM Controller: APW7159C |
| Filtering Capacitors | Electrolytics: 6x KZE, 7x RubyconZLH Polymers: Teapo (Taiwan) |
| Supervisor IC | SITI PS223 (OCP, OTP, OVP, UVP, SCP, PG) |
| Fan Model | Protechnic Electric MGA13512XF-A25 (135mm, 12V, 0.38A, FDB) |
| 5VSB Circuit |
| Rectifier | Inte ational Rectifier IRFR1018E (60V, 56A @ 100°C, 8.4 mOhm) |
| Standby PWM Controller | Power Integrations SC1225K |