| General Data | - |
| Manufacturer (OEM) | Seasonic |
| PCB Type | Single Sided |
| Primary Side | - |
| Transient Filter | 4x Y caps, 2x X caps, 2x CM chokes, 1x MOV, 1x Champion CM02X (Discharge IC) |
| Inrush Protection | NTC Thermistor MF72-5D15M (5Ohm) & Relay |
| Bridge Rectifier(s) | 2x GBU1006 (600V, 10A @ 100°C) |
| APFC MOSFETs | 2x Infineon IPA60R180P7S (600V, 11A @ 100°C, Rds(on): 0.18Ohm) |
| APFC Boost Diode | 1x STMicroelectronics STTH8S06D (600V, 8A) |
| Bulk Cap(s) | 1x Nippon Chemi-Con (400V, 330uF, 2,000h @ 105°C, KMW) |
| Main Switchers | 2x Infineon IPP50R250CP (500V, 9A @ 100°C, Rds(on): 0.25Ohm) |
| APFC Controller | Champion CM6500UNX |
| Resonant Controller | Champion CM6901T6 |
| Topology | Primary side: APFC, Half-Bridge & LLC converter Secondary side: Synchronous Rectification & DC-DC converters |
| Secondary Side | - |
| +12V MOSFETs | 2x Nexperia PSMN2R6-40YS (40V, 100A @ 100°C, Rds(on): 2.8mOhm) |
| 5V & 3.3V | DC-DC Converter(s) |
| Filtering Capacitors | Electrolytic: 2x Nippon Chemi-Con (105°C, W), 4x Nippon Chemi-Con (2-5,000h @ 105°C, KZE), 7x Nippon Chemi-Con (4-10,000h @ 105°C, KY) Polymer: 5x Nippon Chemi-Con, 6x NIC |
| Supervisor IC | Weltrend WT7527V (OCP, OVP, UVP, SCP, PG) |
| Fan Model | Globe Fan S1202512L (120mm, 12V, 0.18A, Sleeve Bearing Fan) |
| 5VSB Circuit | - |
| Rectifier | 1x M.C.C. MBR1045ULPS SBR (45V, 10A) |
| Standby PWM Controller | Excelliance MOS EM8569C |