| General Data | - |
| Manufacturer (OEM) | Xin Hui Yuan Tech (Fusion Power) |
| PCB Type | Double Sided |
| Primary Side | - |
| Transient Filter | 4x Y caps, 2x X caps, 2x CM chokes, 1x MOV |
| Inrush Protection | NTC Thermistor MF72-5D15 (5 Ohm) & Relay |
| Bridge Rectifier(s) | 2x GBU1510 (1000V, 15A @ 100°C) |
| APFC MOSFETs | 2x Infineon IPW60R120P7 (600V, 16A @ 100°C, Rds(on): 0.12Ohm) |
| APFC Boost Diode | 1x Global Power Technology G3S06506A (650V, 6A @ 155°C) |
| Bulk Cap(s) | 2x TK (420V, 560uF each or 1120uF combined, 2,000h @ 105°C, LGW) |
| Main Switchers | 4x Great Power GPT18N50DG (500V, 18A, Rds(on): 0.27Ohm) |
| APFC Controller | Champion CM6500UN |
| Resonant Controller | Champion CM6901T6X |
| Topology | Primary side: Full-Bridge & LLC converter Secondary side: Synchronous Rectification & DC-DC converters |
| Secondary Side | - |
| +12V MOSFETs | 4x Excelliance MOS Corp EMP16N04HS (40V, 100A @ 100°C, Rds(on):1.6mOhm) |
| 5V & 3.3V | DC-DC Converters: 6x UBIQ QM3004D (30V, 40A @ 100°C, Rds(on): 8.5mOhm) PWM Controllers: uPI Semi uP3861P |
| Filtering Capacitors | Electrolytic: 3x Nippon Chemi-Con (105°C, W), 1x Nippon Chemi-Con (2-5,000h @ 105°C, KZE), 10x Nippon Chemi-Con (4-10,000h @ 105°C, KY) Polymer: 20x FPCAP, 9x United Chemi-Con |
| Supervisor IC | IN1S424I-SDG |
| Fan Model | DWPH EFS-14E12D (140mm, 12V, 0.80A, Rifle Bearing Fan) |
| 5VSB Circuit | - |
| Rectifier | 1x 60R10S |
| Standby PWM Controller | Excelliance MOS Corp EM8569C |